Türk komedi sinemasında absürt filmler: Burak Aksak filmleri üzerine bir inceleme
Absurd films in Turkish comedy cinema: A review on Burak Aksak movies
- Tez No: 737998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Komedi, insanların, olayların veya belirli durumların gülünç ve aksayan yönlerini anlatan, tiyatro içerisinde doğmuş bir türdür. Genç bir sanat dalı olan sinemaya da giren ve en popüler türlerden biri haline gelen komedi, her dönemde izleyici kitlesi bulmayı başarmıştır. Türk Sineması'nda komedi, melodramla beraber en fazla çekilen türdür. Türk Sineması'nda komedi türü genel olarak en önemli ürünlerini 1960'lı yıllardan sonra vererek kendi içerisinde farklı alt türlerle şekillenerek bugüne gelmiştir. Absürt komedi türü de özellikle son dönem Türk komedi sinemasında çokça kullanılmıştır. Burak Aksak, çektiği filmlerle Absürt komedi türünün önemli örneklerini vermiştir. Dede Korkut Hikâyelerinden sinemaya aktardığı filmlerinde çoğunlukla bugüne ait kavram ve olguları destan ve hikâyelerde yer vererek absürt komedi oluşturan Burak Aksak, türe önemli katkılar sağlamıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde komedi tanımı, gülme eylemi, komedinin özellikleri ve komedinin alt türleri tiyatroda komedi, edebiyatta komedi ve sinemada komedi olmak üzere üç alt başlık olarak literatür kapsamında açıklanmıştır. İkinci bölümde komedi ve sinema ilişkisi, dünya sinemasında komedi ve sinemada komedinin alt türleri açıklanmış; Türk Sineması'nda Komedi alt başlığında Türk komedi sinemasının kaynakları ve Türk komedi sinemasının tarihçesi ayrı alt başlıklar hâlinde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise çalışmaya konu olan Burak Aksak'ın filmleri Bana Masal Anlatma (2015), Kara Bela (2015), Salur Kazan Zoraki Kahraman (2017), Deli Dumrul (2017) ve Sen Kiminle Dans Ediyorsun (2017) Absürt komedi bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Comedy; it is a genre that was born in the theater, which tells the ridiculous and disruptive aspects of people, events of certain situations. Comedy, which has entered the cinema, which as young art branch, and has become one of the most popular genres, has managed to find an audience in every period. In Turkish Cinema, comedy is the most filmed genre along with melodrama. The Turkish comedy cinema, which produced its most important products after the 1960s, has come to this day by being shaped by different sub-genres, within itself. The absurd comedy genre has also been used a lot, especially in the recent Turkish comedy cinema. Burak Aksak gave important examples of the Absurd comedy genre with the films he shot. Burak Aksak, who created an absurd comedy by including today's consepts and facts in epics and stories in his films, which he transferred from Dede Korkut Stories to the cinema, made important contributions to the genre. In the first part of study, the definition of comedy, the act of laughing, the characteristics of comedy, and the sub-genres of comedy are explained within the scope of the literature as three sub-titles: comedy in theater, comedy in literature and comedy in cinema. In the second part, ,the relationship between comedy and cinema, comedy in world cinema and sub-genres of comedy in cinema are explained; under the sub-title of Comedy in Turkish Cinema, the sources of Turkish comedy cinema and the history of Turkish comedy cinema are discussed under separate sub-titles. In the third part, the films of Burak Aksak Bana Masal Anlatma (2015), Kara Bela (2015), Salur Kazan Zoraki Kahraman (2017), Deli Dumrul (2017) and Sen Kiminle Dans Ediyorsun (2017) is studied in the context of absurd comedy.