Aile hekimliği dünya ve Türkiye uygulamaları: Aile hekimliğinde hekim-hasta ilişkisinde iletişimin rolü ve tarafların memnuniyeti üzerine etkilerinin incelenmesine yönelik bir alan araştırması
Family practice world and turkey applications: A field research on the analysis of the role of communication and satisfaction of the parties in doctor-patient relationship in family practice
- Tez No: 358262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİYAZİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Hekimliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, Family Medicine, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET [TURHAN Esra Seda], [Aile Hekimliği Dünya Ve Türkiye Uygulamaları: Aile Hekimliğinde Hekim-Hasta İlişkisinde İletişimin Rolü Ve Tarafların Memnuniyeti Üzerine Etkilerinin İncelenmesine Yönelik Bir Alan Araştırması], [Yüksek Lisans Tezi], Ankara, [2014]. İletişim, yaşamın tamamında bireyin vazgeçilmezleri arasındadır. Sağlıklı bir toplumun yaratılması sosyal yaşam içerisinde sağlıklı iletişim ortamlarının oluşturulması ile doğrudan ilişkilidir. Özellikle sağlık sektöründe hekim ve hasta arasındaki iletişim, hastalık nedeniyle hekime ihtiyacı ve güven duygusu nedeniyle artmaktadır. Aile hekimi, ilk başvurulan kaynak olması nedeniyle, hastalarının bütün sağlık sorumluluklarını ele almakta, hasta merkezli yaklaşımı ile gerek hastasının ailesi gerek çevresiyle de ilgilenmesi söz konusu olması sebebiyle hekim ve hasta arasında kurulacak ilişkilerin iletişimsel niteliği, türü, boyutu ve etkinliği açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada, aile hekimi ve hasta arasındaki iletişim kurma becerilerinin değerlendirilmesi ve bu becerileri etkileyen unsurların belirlenmesi amaçlanmıştır. Hekim ve hasta iletişimindeki olumlu ya da olumsuz sonuçlar, Türkiye'de faaliyet gösteren bazı“Aile Sağlığı Merkezleri”nde bulunan 200 hasta ve 100 aile hekiminin değerlendirdiği anket uygulamaları, 5'li likert tipi ölçek ile puanlandırılmış, IBM SPSS 21.0 Windows sürümü bilgisayar programı ile desteklenerek hipotezler çerçevesinde analizler yapılmıştır. Yapılan ampirik çalışma sonucunda iletişimde etkisi bulunan veriler değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlarla birlikte zaman zaman önerilere de yer verilmiştir. Genelde aile hekimi ve hasta arasındaki iletişim olumlu değerlendirilirken, aile hekimleri, hastaların ön yargıları, sosyo-kültürel farklılıkları ve hastaların tedaviye uyumda ilgisiz davranmalarının iletişimde bir sorun yarattığı ve hastalar içinde hekimlerinin tıbbi terimler kullanmalarının aradaki iletişimi olumsuz etkilediği gözlenmiştir. Bu çalışmanın öne çıkan özelliği, farklı illerde ve farklı aile ve sosyal yaşantısı bulunan bireylerden elde edilen bilgilerle gerçekleştirilmesi bu nedenle olabildiğince genel bir durumu ifade etmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT [TURHAN Esra Seda], [Family Practice World and Turkey Applications: A Field Research on the Analysis of the Role of Communication and Satisfaction of the Parties in Doctor-Patient Relationship in Family Practice], [Master's Thesis], Ankara, [2014]. Communication is among the indispensable parts of the whole life of an individual. It is directly related with the creation of a healthy society and healthy communication environments within social life. Especially the need for communication between the doctor and the patient in the health sector increases due to the need for doctor and trust as a result of a disease. Family doctor, being the first source to be consulted, undertakes all the health problems of his/her patients and because of his/her patient-centered approach and care both for the family and the environment of the patient, communicative quality, type, dimension and efficiency of the relationships to be formed among the doctor and patient have importance. In this study, it is aimed to evaluate the communication skills between the doctor and the patient and to determine the factors that affect these skills. The positive or negative results in the patient-doctor communication are scored via questionnaire applications and 5 point likert scale assessed by 200 patients and 100 family doctors who are in service in some“Family Health Centers”in Turkey, analyses are conducted within the frame of hypotheses supported by the IBM SPSS 21.0 Windows version computer program. As a result of the empiric study, the data that have an impact on the communication are evaluated. From time to time, suggestions in addition to the acquired data are included. While the communication between the doctor and patient are assessed positively, it is observed that family doctors, patients' prejudices, socio-cultural differences and negligence of the patients towards the treatment create a problem in communication and that medical terminology used by the doctors in front of their patients affects the communication negatively. The prominent characteristic of this study is that it is conducted with the data acquired from individual of different cities and with different family and social lives, and therefore it states as general a situation as possible.