Kronik hastalığı olup eğitim ASM'ye ilaç yazdırmak için başvuran hastaların ilaç kullanım durumları, ilaçları arasındaki etkileşim durumu ve akılcı ilaç kullanım düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of drug usage conditions, interaction status between drugs and rational drug use level of patients with chronic disease, who apply to the educational family health center to prescribe medicine
  1. Tez No: 761733
  2. Yazar: ŞEMS AZRA KAYA GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Dünya'da ve Türkiye'de kronik hastalıklar arttıkça ilaç kullanımı da artmaktadır. Bu durum beraberinde ilaçlarla ilgili yanlış uygulamalara neden olmaktadır. Bu yanlış uygulamaları önlemek için akılcı ilaç kullanımı ilkelerine uymak gerekmektedir. Çalışmamızda kronik hastalığı nedeniyle sürekli ilaç kullanan hastaların ilaç kullanım durumları, ilaçları arasındaki etkileşim durumu, akılcı ilaç kullanım düzeyi ve bunu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Gaziosmanpaşa Eğitim ASM'ye ilaç yazdırmak için başvuran ve kronik hastalığı olan 18 yaş üzeri 270 bireye yüz yüze anket şeklinde uygulanmıştır. Anketimiz katılımcıların sosyodemografik özellikleri, kronik hastalık ve ilaç kullanım öykülerini içeren 21 soru ve AİK ölçeğini içeren toplam 42 sorudan oluşmaktadır. Ölçekten 35 puan ve üzeri alanların AİK düzeyi yeterli olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: As chronic diseases increase in the world and in Turkey, drug use also increases. This situation causes misapplications regarding drugs. In order to prevent these wrong practices, it is necessary to comply with the principles of rational drug use. In our study, it was aimed to evaluate the drug use status, the interaction between their drugs, the level of rational drug use and the factors affecting it in patients who use drugs continuously due to their chronic disease. PATIENTS AND METHODS: Our study was carried out by face-to-face questionnaire was applied to 270 individuals over the age of 18 who applied to Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Gaziosmanpaşa Education FHC (Family Health Center) to prescribe medication and had a chronic disease. Our questionnaire consists of 21 questions including sociodemographic characteristics, chronic diseases and drug use histories of the participants, and 42 questions in total including the RDU scale.Those who get 35 points or more from the scale were evaluated as adequate in terms of RDU level.