Aile hekimliği çalışanlarında iş doyumu (Edirne örneği)
Employee job satisfaction in family medicine
  1. Tez No: 383997
  2. Yazar: TÜLİN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Family Medicine, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türkiye‟de sağlık sektöründe, son yıllarda sistemin hizmete cevap veremez konumda olması sürekli aksayan yönlerinin bulunması nedeniyle dünya ülkelerindeki uygulamalar göz önüne alınarak bir değiĢime gidilmiĢtir. Resmi Gazete‟de 1997 yılında yayınlanan Temel Sağlık Hizmetleri Projesi‟ nden sonra, sağlık hizmetlerinin toplumun her kesiminde etkili, verimli, hakkaniyetli bir Ģekilde organize edilmesi, finansmanın sağlanması amacıyla 2003 yılında Sağlıkta DönüĢüm Programı hazırlanmıĢtır. 2004 yılında Resmi Gazete‟ de yayınlanan“Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkındaki Kanun”ile tüm Türkiye‟nin sistemli ve koordineli olarak sisteme geçmesi amaçlanmıĢtır. Edirne ili 01.12.2006 tarihinde pilot uygulamada dördüncü il olarak uygulamaya geçmiĢtir. Bu çalıĢmada; sağlıkta dönüĢüm ve reform süreciyle yeni bir uygulama olan aile hekimliğinde geçiĢ dönemi sonrasında Edirne ilinde sisteme dâhil olan hekimlerin iĢ doyumu değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Amaç doğrultusunda kabul görmüĢ Minnesota ĠĢ Doyum Ölçeği birinci basmakta hizmet veren aile hekimlerine uygulanmıĢtır. Edirne ilinde hizmet veren aile hekimlerinin yarıdan fazlası normal iĢ doyumuna sahip hatta yarıya yakını yüksek doyuma sahip bulunmuĢtur. ÇalıĢmada hekimler için ele alınan değiĢkenlerin sayı, yüzde dağılımları, betimleyici istatistikleri yapılarak, daha sonra hekimlerin sosyo- demografik değiĢken gruplarının anket sonuçları karĢılaĢtırılarak, hekimlerin durumlarına iliĢkin bilgi elde edilmiĢtir. ÇalıĢmada daha sonra sosyo- demografik değiĢken gruplarının toplam puan ortalamalarının karĢılaĢtırılması amacıyla;“Tek Yönlü Varyans Analizi”uygulanmıĢtır. ÇalıĢmada son olarak anlamlı elde edilen farkların hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla da“Tukey- B Çoklu KarĢılaĢtırma Testi”uygulanmıĢtır. Anahtar Kelimeler : Aile Hekimliği, ĠĢ Doyumu, Minnesota Ölçeği
Özet (Çeviri)
Health sector in Turkey has gone into change taken into account the practices in the world countries because the system is in the situation of not be able to reply to service in the last years and it has always halting sides. After Basic Health Services Project published in Official Journal in 1997, Transformation in Health Program was prepared fort he purpose of organization of health services effectively, productively and justicely in every section of society and providing finance in 2003. In 2004, with „The Law About Family Practice Pilot Practice‟ published in Official Journal, it was aimed to perform all Turkey systematically and coordinately. Edirne put into practice as fourth city in the pilot practice on 01.12.2006. In this study, after the transition period in Family Practice which is a new practice with transformation and reform period in health,it is aimed to be evaluated job satisfaction of doctors including the system in Edirne. Minnesota Job Satisfaction Scale which is accepted in the light of purpose has been practised family doctors who service in the first step. .More than half of family doctors who give services in Edirne,have job satisfaction moreover,near of half have a high satisfaction. In the research; number, percentage distribution, descriptive statistics of variables for doctors have been done and then the questionnaire results of doctors‟ socio- demographic changing variable groups have been compared and information has been gained relates to doctors‟ situations.In the research, then with the purpose of comparing socio- demographic variable groups‟ total point average: „ One Way Variance Analysis‟ has been carried out. Finally,in the research, in order to determine the differences between the groups, which were obtained meaningfully, „Tukey- B Multiple Comparison Test‟ has been carried out. Key Words : Famıly Practice, Job Satısfactıon, Minnesota Job Satisfaction Scale