Tipografide font kimliği ve yarattığı etkiler
Font identity inside the typography and the impacts it had create
  1. Tez No: 358278
  2. Yazar: TİMUR BAŞ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEMET ŞAN YILDIZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
1.Bölüm: Font ve Tipografi Tarihsel süreç ile beraber gelişen teknoloji ve yapılan buluşlar fontları da derinden etkilemiştir. İşleme ve tasarım sürecini tamamen değiştiren ve bu zorlu mesleği dijital ortama taşıyarak zenginleştiren ve aynı zamanda basitleştiren bu süreç, fontlar için yeni bir çağ niteliğinde olmuştur. Bu yeni çağ içerisinde tasarlanan yeni ve modern fontlar, tasarım olanaklarını da en üst seviyeye ulaştırmıştır. 2. Bölüm: Fontun Yarattığı Etkiler Tipografik çalışmalar içerisinde kullanılan fontlar, belli düşünce ve planları yansıtmaktadır. Bu doğrultuda ele alınan fikirler her zaman birey yada toplum odaklı olmuştur. Bilgi ve görselliği doğru şekilde aktarmaya çalışan ve bunu başarılı kılmak adına bir çok kimliğe bürünen fontlar, insanları dikkatini çekmek, etkilemek ve aynı düşünceye sahip olmak adına bir çok alanda kendilerini göstermişlerdir. Hedefinde her zaman iki cinsiyeti de bulunduran ve ihtiyaca göre şekillenen, moda gibi sürekli güncellenen ve sınırlara bağlı kalmayan fontlar, bizlerin fark etmediği anlarda işini doğru yapmış olarak kabul edilmektedirler.
Özet (Çeviri)
Chapter 1: Font and Typography Developing technology along with the historical process has effected existing fonts and the font creation. Changing and altering the process of font design and carrying this hand made craft into a digital world making it even richer but simpler. Digital era have setup new paths for typography and fonts and unlocked a new potential for everyday design. Chapter 2: Impacts of The Font The fonts have been using inside the typographic artworks are reflecting specific ideas. In the center of these ideas, individuals or societies were always the priority. To transfer knowledge along with visual beauty, fonts are always changing their identity to look better and create needed impacts on specific targets. Focusing both genders and morphing through the needs and getting updated everyday life, it holds no boundaries and not even noticed if the design elements done right.