Kadın giyiminde büyük beden sorunları ve çözüm önerileri
Problems in oversized women's clothing and suggested solutions
- Tez No: 358279
 - Danışmanlar: PROF. ŞEBNEM RUHSAR TEMİR GÖKÇELİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Haliç Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 168
Özet
Obezite, dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün daha da artmakta olan bir sağlık sorunudur. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu elde edilen istatistikler incelendiğinde, bayanlarda obezite görülme sıklığının erkeklere oranla daha yüksek olduğu görülmektedir. Bütün bunların bir sonucu olarak, hazır giyim firmalarının büyük beden kıyafet üretimini arttırmaları ve tüketici ihtiyacını karşılamaları gerekmektedir. Bu çalışma için yapılan anket sonucunda elde edilen verilerde, piyasada bulunan ürünlerin tüketiciler tarafından yetersiz olduğu düşünüldüğü sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca tüketicilerin, giysi ve vücut uyumunda problemler yaşadığı; tadilat sorunu vb. gibi durumlar ile karşılaştıkları tespit edilmiştir. Kadın giyiminde büyük beden sorunlar incelenmiş, bu sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur. Bunlarla beraber, kilo alma sonucunda oluşan vücut şekillerine uygun giyim önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a disease which increases each day in our country as in the World. Research statistics about obesity shows us that obesity rate is higher in women than men. As a result, apparel companies have to produce more oversized clothes to supply the consumer demand. In the surveys done for this study, we found out that the products in the market are thought to be insufficent by the customers. We also found out that the customers are having problems with their clothes does not match their body types and they are also having problems after repairs. In this study, oversized people's problems in women's clothing is studied and solutions for these problems and appopriate styles for different body types which formed after getting fat are suggested.