Ressam Ahmet Yeşil'in sanatı ve sanat anlayışı
Pai̇nters art and art appreci̇oti̇on Ahmet Yeşi̇l
- Tez No: 358298
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Ahmet Yeşil, Türkiye'de soyut anlayışı benimseyen ve çalışmalarında bunu büyük bir başarıyla uygulayan sanatçılarımızdan biri, belki de en önemlisidir. Özgünlüğü ve yeteneği sayesinde sanatta birçok ilke imza atan sanatçı, ortaya çıkardığı eserlerinde hep düşünsel yalınlık içinde var olmuştur.“ Ressam Ahmet Yeşil'in Sanatı ve Sanat Anlayışı ”adını taşıyan bu tez çalışması, sanatçının dünden bugüne tüm eserleri hakkında bilgi vermenin yanı sıra, sanatçının resim sanatına kattıklarını, Türk Sanatı'na armağan ettiği birçok yeniliği ve“ilk”lerini anlatmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gerek düşünce yapısı ile gerekse resimlerinde kavram olarak kullandığı yalınlık ve açıklığın getirdiği doğallık ve içtenlik ile oluşturduğu farklılık ve derinlik kavramlarının işleniş özellikleri bakımından devrim niteliği taşıyan fikirleriyle, sanatın aslında yalınlığıyla bir şeyler ifade edebileceğini ve bunun bir özgürleşme hareketi içindeki anlatım gücü olduğunu kanıtlamıştır. Dekoratiflikten uzak, bir beğendirme ve kabul ettirme mantığını taşımayan eserlerindeki sade elemanlar ve açıklık, o ana kadar Türk sanatı içinde var olmayan yeni bir üslubun habercisi niteliğindedir. Hiç şüphesiz ki Yeşil, Türk ve dünya sanatına önemli yenilikler getirmiş ender sanatçılarımızdandır. Sanatçının desteği ve gözetmenliği ışığında hazırlanan bu çalışma, tüm bu yenilikleri, değişimleri ve resim sanatına hediye ettiği gelişimleri gözler önüne sermekte ve Yeşil'in dünya ve sanat görüsü hakkında bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ahmet Yeşil is one of the artists that embraces the abstract conception in Turkey and implements in a successful way. The artist who brings in art new thanks to his individuality and talent exists at his works in intellectual simplicity. The dissertation study whose name is 'PaintersArt and Art Appreciation Ahmet Yeşil' is fulfilled to explain the artist's contributions to the painting art, a great deal of innovation he presents to the 'Turkish Art' and his first works; besides informing his all works from past. He proves that art actually can express something with its simplicity and this is the eloquence in a liberation movement by means of his revolutionary ideas. The reason why it is called as revolutionary is that processing features of difference and depth concepts which he forms with naturality, sincerity that results from the simplicity, clarity he uses as a concept both in his thoughts and his pictures. Plain elements and clarity in his works that are far from the decorativeness and don't include the idea of getting the people to like, indoctrination are the forerunners of the new style that doesn't exist in 'Turkish Art' until then. There is no doubt that Yeşil is one of the precious artists who makes fundamental changes in 'Turkish and the World Art'. The study that is prepared in the light of his support and supervisory points out all these innovations, changes and developments he presents to the painting art. It informs about Yeşil's World and Art Aspects