Türk resminde kent peyzajları ve tarihi mekânları resimleyen ressamlarımız Kütahya örneği: Ressam Bayram Yıldız
Our painters who paint urban landscape and historical places in Turkish painting Kütahya example: Painter Bayram Yıldız
  1. Tez No: 867141
  2. Yazar: İPEK YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR YAZKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
“Bu araştırma Türk Resminde Kent Peyzajları ve Tarihi Mekânları Resimleyen Ressamlarımız; Kütahya Örneği Ressam Bayram Yıldız'ın kent peyzajları konusunu içermektedir. Araştırmada, Türk resminde peyzajın tarihsel gelişimi ve Bayram Yıldız'ın yaşamı, sanatı ve eserlerinin ele alınarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama modelinde ve yarı yapılandırmacı görüşme tekniği şeklinde desenlemiştir. Türk resminde peyzaj; açık hava resmi ile sanatını vurgulayan Çallı Grubunun, Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliğinin, D Grubunun, Yeniler ve Onlar Grubunun da konuları arasına girmiş ve ressamlar açısından farklı bakış açıları ile yorumlanmıştır. 1950'li yıllara gelinceye kadar peyzaj Türk resim geleneğinde önemli bir yer tutmuştur. Türk Resminin bu güne kadar gelişim ve dönüşüm süreci içerisinde manzara 1850'den günümüze Türk Ressamlarınca farklı tarz, üslup ve eğilimlerle devam ede gelmiştir. Türk manzara resmini kendi içerisinde beş farklı dönem olarak şöyle değerlendirmiştir; Birinci dönem; Türk Resminde ilk primitifler diye de bilinen ilk tuval resmini deneyen Asker Ressamlar, Şeker Ahmet Paşa Kuşağı, Sanayi-i Nefise sonrası ve Çallı Kuşağı Ressamları Dönemi D grubu ve yurt gezileri kapsamında yapılan manzara konulu resimler ve beşinci dönem olarakda; 1950 sonrası bireysel üsluplu ve modern manzara eğilimleri şeklinde sınıflandırmıştır. Çalışmada; Kütahya kent peyzajları örneğiyle; suluboya ressamı Bayram Yıldız'ın kâğıt üzerine suluboya tekniği ile yapmış olduğu resimlerine yer verilmiştir. Yaşadığı şehri Kütahya ya duyduğu sevgi ve geçmişe özlemini ve memleket sevgisini çalışmalarına dökerek kendine ait bir sanat anlayışı benimsemiştir. Genellikle sıcak ve soğuk renkleri bir arada bulunduran, fırçalarında yumuşak ton hâkimiyetiyle kent manzaraları, köşkler, sokaklar, konaklar, camiler ve memleketine ait kültürel tarihi kesitleri bir arada resmetmiştir. Bayram Yıldız, sanat eğitimine Kütahya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürü ressam Cavit Atmaca'yla ve ressam Sabri Tezcan'dan ”Temel Resim ve Desen“ dersleri ile başlamıştır. Bu bağlamda tarihi kent peyzajlarıyla Üsküdarlı Hoca Ali Rıza Ekolünü benimseyerek uzun yıllar eserler veren Kütahyalı Merhum Ressam Ahmet Yakupoğlu'nun izinden giderek kendi yolunu bulmuştur. Özellikle Kütahya'nın tarihi eski mekânları, çarşıları, camileri, türbeleri, şadırvanları, ahşap kapılı tarihi konaklarını suluboya tekniğinde kâğıda aktararak kayıt altına alınmasını sağlamıştır. Dolayısıyla zengin bir Kütahya koleksiyonu meydana getirmiştir. Zaman içeresinde resmedilen eserler gerçek hayatta varlığını yitirerek eser üzerinde bir belge niteliğinde yerini almıştır. ”
Özet (Çeviri)
“This research includes the subject of ”Our Painters Painting Urban Landscapes and Historical Places in Turkish Painting; Kütahya Sample Painter Bayram Yıldız's urban landscapes. The research aims to examine the historical development of landscape in Turkish painting and the life, art and works of Bayram Yıldız. Research scanning model and semi-constructivist interview technique. Landscape in Turkish painting; It has also become a subject of the Çallı Group, which emphasizes open-air painting and art, the Independent Painters and Sculptors Association, the D Group, and the New and Ten Group, and has been interpreted from different perspectives by painters. Until the 1950s, landscape had an important place in the Turkish painting tradition. During the development and transformation process of Turkish Painting, landscape has continued with different styles, styles and tendencies by Turkish Painters from 1850 to the present day. He evaluated Turkish landscape painting as five different periods as follows; First semester; Soldier Painters, who tried the first canvas painting, also known as the first primitives in Turkish Painting, Şeker Ahmet Pasha Generation, post-Industry-i Nefise and Çallı Generation Painters Period D group and landscape themed paintings made within the scope of country trips and the fifth period; He classified it as individual stylistic and modern landscape tendencies after 1950. In the study; With the example of Kütahya urban landscapes; The paintings of watercolor painter Bayram Yıldız made with watercolor technique on paper are included. He adopted his own understanding of art by pouring his love for the city he lived in, Kütahya, his longing for the past and his love for his country into his works. He painted cityscapes, mansions, streets, mansions, mosques and cultural historical sections of his country together, with a combination of warm and cold colors and a soft tone dominance in his brushes. Bayram Yıldız started his art education with the painter Cavit Atmaca, Director of the Kütahya State Fine Arts Gallery, and“Basic Painting and Pattern”lessons from the painter Sabri Tezcan. In this context, he found his own path by following in the footsteps of the late Kütahya Painter Ahmet Yakupoğlu, who adopted the Üsküdarlı Hoca Ali Rıza School with his historical city landscapes and produced works for many years. In particular, he ensured that Kütahya's historical old places, bazaars, mosques, mausoleums, fountains, and historical mansions with wooden doors were recorded by transferring them to paper using the watercolor technique. Therefore, it created a rich Kütahya collection. Over time, the works depicted lost their existence in real life and took their place as a document on the work. "