Gustav Mahler'in senfonilerinde trompetin yeri
The place of trumpet in Gustav Mahler's symphonies
- Tez No: 358297
- Danışmanlar: PROF. ALİ AKBAROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde, müzik tarihinin 20. yüzyılını kapsayan Romantik dönem müziği ve senfoninin tarihsel gelişim süreci, Avusturyalı Geç-Romantik dönem bestecisi Gustav Mahler'in hayatı, müzik stili, senfonileri ve bu senfonilerde trompetin yeri kapsamlı bir şekilde ele alınmaktadır. Önceki dönemlere göre Romantik dönemde daha önemli ve belirgin hale gelen trompet, özellikle senfonilerde kullanımıyla ön plana çıkmıştır. Gustav Mahler ile birlikte senfonilerde trompetin müziksel ve yapısal değişimi doruk noktasına ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, romantic period music spanning the 20th century of music history, historical development process of trumpet, the life of a late-romantic Austrian composer Gustav Mahler, his music stle and symphonies and the place of trumpet in his symphonies have been comprehensively dealt with. Compared with earlier periods, trumpet which became more prominent and evident came to the fore particularly through its use in symphonies. Thanks to Gustav Mahler, the musical and structural change of trumpet reached its climax.