Güneydoğu Anadolu Bölgesi koşullarında farklı tohumluk miktarlarının bazı fiğ ( Vicia sativa L.) çeşitlerinde verim ve verimle ilgili özelliklere etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 50372
  2. Yazar: AHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADEM EMİN ANLARSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
-95- 6. ÖZET Bu araştırma, 1992-93 ve 1993-94 yetiştirme sezonlarında C-ü. Ziraat Fakültesi GAP Tarımsal Araştırma ve Geliştirme İstasyonu' nda, bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekrar lama lı olarak kurulmuştur. Araştırma, ot ve tohum üretimi amacıyla iki deneme halinde yürütülmüştür. Denemede çeşitler (Karaelci, Muğla (4439/1), Aydın (39401), ürem 79 ve Kubilay-82) ana parselleri, tohumluk miktarları alt parselleri oluşturmuştur. Ot üretim denemesinde tohumluk miktarları, metrekareye 150, 200, 250, 300 ve 350 adet tohum gelecek şekilde, tohum üretim denemesinde ise, metrekareye 100, 150, 200, 250 ve 300 adet tohum gelecek şekilde düzenlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar yıllar ortalamasına göre, ot ve tohum özellikleri olmak üzere iki kısımda özetlenmiştir. 6.1. Ot Verimi tie İlgili özellikler Adi fig çeşitlerinde 7. 50 ciceklenme süresi ortalama 151.88-166.50 gün arasında değişmiştir. Muğla (4439/1) en erken "/. 50 ciceklenme dönemine ulaşırken, ürem 79 diğer çeşitlerden daha gec ulaşmıştır. Adi fig çeşitlerinde sap uzunluğu değerleri ortalama 50.53-63.05 cm arasında değişmiştir. En yüksek sap uzunluğu değerleri ürem 79, en düşük değerler ise Muğla (4439/1) çeşidinden elde edilmiştir. Tohumluk miktarına göre sap uzunluğu değerleri ortalama 50.55-59.02 cm arasında değişmiştir. En yüksek sap uzunluğu değerleri 350 adet/ma, en düşük değerler ise 150 adet/ma tohumluk miktarından elde edilmiştir. Tohumluk miktarı arttıkça, sap uzunluğu önemli derecede artmıştır. Bitkide dal sayısı ortalama 2.59-3.33 adet/bitki arasında değişmiştir. En yüksek değer, Kubilay-82 çeşidinden, en düşük değer ise Karaelci çeşidinden elde edilmiştir. Tohumluk miktarlarından elde edilen bitkide dal sayısı değerleri ortalama 2.42-3.36 adet/bitki arasında değişmiştir. En yüksek dal sayısı değerleri 150 adet/m2, en düşük dal sayısı değerleri ise 350 adet/m2 tohumluk miktarlarından elde-96- edilmiştir. Tohumluk miktarı arttıkça dal sayısı önemli derecede azalmıştır. Adi -Fig çeşitlerinden elde edilen yas ot verimi ortalama 1685.93-2219.27 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek yas ot verimi, Muğla (4439/1) çeşidinden, en düşük değer ise Karaelci çeşidinden elde edilmiştir. Tohumluk miktarlarından elde edilen yas ot verimi değerleri, ortalama 1678.12-2259.36 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek yas ot verimi değerleri 300 ve 350 adet/ma, en düşük yas ot verimi değerleri ise 150 adet/ma tohumluk miktarlarından elde edilmiştir. Tohumluk miktarı arttıkça yas ot verimi önemli derecede artmıştır. Adi fig çeşitlerinin kuru ot verimi, ortalama 339.76- 439.75 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek kuru ot verimi değerleri, Muğla (4439/1) çeşidinden, en düşük değerler ise Karaelci çeşidinden elde edilmiştir. Tohumluk miktarlarından elde edilen kuru ot verimi değerleri, ortalama 334.34-459.53 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek kuru ot verimi değerleri 300 ve 350 adet/ma, en düşük kuru ot verimi değerleri ise 150 adet/ma tohumluk miktarlarından elde edilmiştir. Tohumluk miktarı arttıkça kuru ot verimi önemli derecede artmıştır. Çeşitlerden elde edilen kuru madde verimi, ortalama 296.99-386.92 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek kuru madde verimi değerleri, ürem 79 çeşidinden, en düşük değer ler ise Karaelci çeşidinden elde edilmiştir. Tohumluk miktarlarından elde edilen kuru madde verimi değerleri, ortalama 291.18-402.99 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek kuru madde verimi değerleri 300 ve 350 adet/m22, en düşük kuru madde verimi değerleri ise 150 adet/ma tohumluk miktarlarından elde edilmiştir. Tohumluk miktarı arttıkça kuru madde verimi önemli derecede artmıştır. Adi fig çeşitlerinin ham protein verimi ortalama 69.34- 85.79 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek ham protein verimi, ürem 79 çeşidinden, en düşük ham protein verimi ise Karaelci çeşidinden elde edilmiştir. Tohumluk miktarlarından elde edilen ham protein verimi değerleri ortalama 65.25-87.19 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek ham protein verimi 300 ve 350 adet/ma, en düşük ham protein verimi ise 150 adet/m2 tohumluk miktarlarından elde-97- edilmistir. Tohumluk miktarı arttıkça ham protein verimi önemli derecede artmıştır. Araştırmanın ikinci yılında, birinci yıla göre daha yüksek sap uzunluğu, yas ot, kuru ot, kuru madde ve ham protein verimi elde edilmiştir. Kuru madde verimi ile sap uzunluğu, yas ot verimi, kuru ot verimi arasında önemli ve olumlu,, dal sayısı arasında önemli ve olumsuz ilişkiler saptanmıştır. 6.2. Tohum Verimi tie İlgili özellikler Adi -Fig çeşitlerinde % 50 ciceklenme süresi ortalama 150.75-166. 00 gün arasında değişim göstermiştir. Muğla (4439/1) en erken 7. 50 ciceklenme dönemine ulaşırken, ürem 79 diğer çeşitlerden daha geç ulaşmıştır. ^ Adi -Fig çeşitlerinde olgunlaşma süresi ortalama 193.8B-- || 206.50 gün arasında değişim göstermiştir. Muğla (4439/1) en * erken hasat olgunluğuna gelirken, en geç ise, denemenin birinci yılında ürem 79, ikinci yılında ve iki yıllık ortalamalarda Karaelçi çeşitleri gelmişlerdir. Adi fig çeşitlerinden elde edilen sap uzunluğu değerleri ortalama 83.17-133.05 cm arasında değişmiştir. En yüksek sap; uzunluğu Karaelçi çeşidinden elde edilmiştir. Tohum lut|': miktarları arasında sap uzunluğu yönünden -Farklı gru^ ; oluşmamıştır. 'p* O Çeşitlerin bitkide dal sayıları ortalama 2. 14-2.3«^§ q adet/bitki arasında değişmiştir. En yüksek dal sayısı ürenin ®> 79, Kubilay-82 ve Aydın (39401) çeşitlerinden, en düşük değerler ise Muğla (4439/1) ve Karaelçi çeşitlerinden elde edi lmistir. Tohumluk miktarlarından elde edilen bitkide dal sayısı değerleri ortalama 1.98-2.66 adet/bitki arasında değişmiştir. En yüksek dal sayısı değerleri 100 adet/m3*, en düşük dal sayısı değerleri ise 300 ve 250 adet/m52 tohumluk miktarlarından elde edilmiştir. Tohumluk miktarı arttıkça bitkide dal sayısı önemli derecede azalmıştır. Çeşitlerin bitkide bakla sayısı ortalama 10.74-14.58 adet/bitki arasında değişmiştir. En yüksek bakla sayısı, Aydın (39401) çeşidinden, en düşük bakla sayısı ise Aydın (39401) dışındaki çeşitlerden elde edilmiştir.-98- Töhumlu.k miktarlarından elde edilen bitkide bakla sayısı değerleri ortalama 11.08-14.09 adet/bitki arasında değişmiştir. En yüksek bakla sayısı değerleri 100 adet/ms, en düşük bakla sayısı değerleri ise 300 ve 250 adet/m3 tohumluk miktarlarından elde edilmiştir. Tohumluk miktarı arttıkça bakla sayısı önemli derecede azalmıştır. Adi -Fig çeşitlerinde baklada tohum sayısı ortalama 3.58- 4.67 adet/bakla arasında değişmiştir. En yüksek tohum sayısı değerleri, Huğla (4439/1) çeşidinden, en düşük değerler ise Karaelçi çeşidinden elde edilmiştir. Tohumluk miktarlarında baklada tohum sayısı ortalama 4.06-4.81 adet/bakla arasında değişmiştir. En yüksek tohum sayısı 100 adet/m2, en düşük tohum sayısı ise 300, 250, 200 ve 150 adet/m52 tohumluk miktarlarından elde edilmiştir. Tohumluk miktarı arttıkça baklada tohum sayısı önemli derecede azalmıştır. Çeşitlerde tohum verimi ortalama 67.48-151.89 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek tohum verimi Muğla (4439/1) ve Aydın (39401) çeşitlerinden, en düşük tohum verimi ise Karaelçi çeşidinden elde edilmiştir. Tohumluk miktarlarında tohum verimi ortalama 99.86- 129.61 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek tohum verimi, 100 adet/m52, en düşük tohum verimi ise 300 adet/m52 tohumluk miktarından elde edilmiştir. Adi -Fig çeşitlerinde bin tane ağırlığı ortalama 44.10- 56.94 gr arasında değişmiştir. En yüksek bin tane ağırlığı, Muğla (4439/1) çeşidinde, en düşük bin tane ağırlığı ise ürem 79, Kubilay-82 ve Karaelçi çeşitlerinde saptanmıştır. Tohumluk miktarına göre bin tane ağırlığı ortalama 47.99-49.54 gr arasında değişmiştir. En yüksek bin tane ağırlığı 100 adet /m2, en düşük bin tane ağırlığı ise 150, 200 ve 250 adet/m12 tohumluk miktarından elde edilmiştir. Adi -fig çeşitlerinde çimlenme gücü ortalama % 93.65- 99.90 arasında değişmiştir. En yüksek çimlenme gücü, Karaelçi, Muğla (4439/1) ve Aydın (39401), en düşük çimlenme gücü ise, Kubilay-82 ve ürem 79 çeşitlerinde saptanmıştır. Tohumluk miktarları arasında çimlenme gücü yönünden önemli bir -fark çıkmamıştır. Adi -Fig çeşitlerinde sert tohumluk oranı ortalama X 0.01-6.35 arasında değişmiştir. En yüksek sert tohumluk oranı-99- Kubilay-82 ve ürem 79, en düşük sert tohumluk oranı ise, Karaelci, Muğla (4439/1) ve Aydın (39401) çeşitlerinde saptanmıştır. Tohumluk miktarları arasında sert tohumluk oranı yönünden önemli bir -fark bulunmamıştır. Araştırmanın birinci yılında ikinci yıla göre daha yüksek sap uzunluğu, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, baklada tohum sayısı, tohum verimi, bin tane ağırlığı ve çimlenme oranı değerleri saptanmıştır. Tohum verimi ile bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, baklada tohum sayısı, bin tane ağırlığı, çimlenme gücü arasında önemli ve olumlu, sap uzunluğu, sert tohum oranı arasında önemli ve olumsuz ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-100- SUMMARY This study was conducted as split plots with four replications at the GAP Agricultural Research and Development Station of the Agriculture Faculty of Çukurova University during the growing period of 1992-93 and 1993-94. The research was conducted in two experiments for forage and seed productions. In the experiments, the cultivars (Karaelci, Mugla. (4439/1), Aydın (39401), ürem 79, and Kubilay-82) were main plots, the plant densities (150, 200, 250, 300, 350 seed/ma for forage, 100, 150, 200, 250, 300 seed/m53 for seed production) were sub plots. The results obtained from this study are summarized in two parts such as forage and seed characters by means. The Characters With Forage Yield The values of 7. 50 flowering period of common vetch cultivars changed between 151.88 and 166.50 days. While Mugla (4439/1) came earliest to this period, ürem 79 latest. The values of stem lenght of common vetch cultivars changed between 50.53 and.63.05 cm. The highest stem lenght was obtained from ürem 79. The stem lenght obtained from different plant density changed between 50.55 and 59.02 cm. The highest values of stem lenght were obtained from 350 seed/m2, but the lowest values from 150 seed/m25. Increasing of plant density increased significantly the stem lenght. The branch number per plant changed between 2.59 and 3.33 branch. The highest value was obtained from Kubilay-82, but the lowest one from Karaelci. The branch number per plant obtained from plant densities changed between 2.42 and 3.36 branch. The highest values in this parameter was obtained from 150 seed/m35, but the lowest one 350 seed/m2. Increasing of plant density decreased significantly the branch number per plant. The green herbage yields obtained from the common vetch cultivars changed between 1685.93 and 2219.27 kg/da. The highest green herbage yield was obtained from Mugla (4439/i), but the lowest one Karaelci..101- The green herbage yields obtained from plant densities changed between 1678.12 and 2259.36 kg/da. The highest values of green herbage yields were obtained from 300 and 350 seed/m38, but the lowest one 150 seed/m52. Increasing of plant density increased significantly the green herbage yield. The dry herbage yields of the common vetch cultivars changed between 339.76 and 439.75 kg/da. The highest dry herbage yield was obtained from Mugla (4439/1), but the lowest one Karaelci. The dry herbage yields obtained from plant densities changed between 334.34 and 459.53 kg/da. The highest values of dry herbage yields were obtained from 300 and 350 seed/mE, but the lowest one 150 seed/m35. The dry herbage yield was significantly increased by the increasing of plant density. The dry matter yields obtained from the common vetch cultivars changed between 296.99 and 386.92 kg/da. The highest dry matter yield was obtained from ürem 79, but the lowest one Karaelci. The dry matter yields obtained from plant densities changed between 291.18 and 402.99 kg/da. The highest values of dry matter yields were obtained from 300 and 350 seed/m52, but the lowest one 150 seed/nt2. The dry matter yield was significantly increased by the increasing of plant density. The crude protein yields of the common vetch cultivars changed between 69.34 and 85.79 kg/da. The highest crude protein yield was obtained from ürem 79, but the lowest one Karaelci. The crude protein yields obtained from plant densities chancged between 65.25 and 87.19 kg/da. The highest crude protein yields was obtained from 300 and 350 seed/m32, but the lowest one 150 seed/m32. The crude protein yield was significantly increased by the increasing of plant density. In the second year of this experiment, the values of stem lenght, green herbage yield, dry herbage yield, dry matter yield, and crude protein yield were higher. The positive and significantly correlations were determined between dry matter yield and stem lenght, green herbage yield, and dry herbage yield, but negative and significantly correlation was determined between dry matter yield and branch number per plant.?102- The Characters With Seed Yield The values of % 50 flowering period of common vetch cultivars changed between 150.75 and 166.0.0 days. While MuCfla (4439/1) came earliest to this period, ürem 79 latest. The values of maturity period of common vetch cultivars changed between 193.88 and 206.50 days. While Mugla (4439/1) came earliest to this period, ürem 79 latest in the first year and Karaelci in the second year. The values of stem lenght obtained from common vetch cultivars changed between 83.17 and 133.05 cm. The highest stem lenght was obtained from Karaelci. The stem length was not significant in plant densities. The branch number per plant of cultivars changed between 2.14 and 2.39 branch. The highest values were obtained from ürem 79, Kubilay-82, and Aydın (39401), but the lowest ones from Mug.la (4439/1) and Karaelci. The branch number per plant obtained from plant densities changed between 1.98 and 2.66 branch. The highest values in this parameter was obtained from 100 seed/m52, but the lowest ones 300 and 250 seed/m3. Increasing of plant density decreased significantly the branch number per plant. The pod number per plant of cultivars changed between 10.74 and 14.58 pod. The highest values was obtained from Aydın (39401), but the lowest ones from cultivars except of Aydın (39401). The pod number per plant obtained from plant densities changed between 11.08 and 14.09 pod. The highest value of the pod number per plant was obtained from 100 seed/ma, but the lowest ones 300 and 250 seed/ma. Increasing of plant density decreased significantly the pod number per plant. The seed number per pod of cultivars changed between 3.58 and 4.67 seed/pod. The highest seed number per pod was obtained from Mugla (4439/1), but the lowest one from Karaelci. The seed number per pod obtained from plant densities changed between 4.06 and 4.81 seed/pod. The highest seed number per pod was obtained from 100 seed/m22, but the lowest ones 300, 250, 200, and 150 seed/m12. The seed number per plant was decreased by the increasing of plant density.-103- The seed yields of cultivars changed between 67.48 and 151.89 kg/da. The highest seed yield was obtained -from Mug la (4439/1), but the lowest one -from Kar ae lei. The seed yield obtained from plant densities changed between 99.86 and 129.61 kg/da. The highest seed yield was obtained from 100 seed/ma, but the lowest one 300 seed/mE. The 1000-seed weights of cultivars changed between 44.10 and 56.94 g. The highest 1000-seed weight was determined in Mug la (4439/1), but the lowest ones in ürem 79, Kubilay-82, and Karaelçi. The 1000-seed weight obtained from plant densities changed between 47.99 and 49.54 g. The highest 1000-seed weight was obtained from 100 seed/m38, but the lowest ones 150, 200, and 250 seed/m52. The germination ratios obtained from cultivars changed between 93.65 and 99.90 percentage. The highest germination ratios were obtained from Karaelci, Mugia (4439/1), and Aydın (39401), but the lowest ones from Kubilay-82 and ürem 79. It was not significant the differences among the plant densities in germination ratio. The hard seed ratios obtained from cultivars changed between 0.01 and 6.35 percentage. The highest hard seed ratios were obtained from Kubilay-82 and ürem 79, but the lowest ones from Karaelci, Mugla (4439/1), and Aydın (39401). It was not significant the differences among the plant densities in har seed ratio. In the first year of this experiment, the values of stem lenght, branch number per plant, pod number per plant, seed number per pod, seed yield, 1000-seed weight, and germination ratio were higher. The positive and significantly correlations were determined between seed yield and branch number per plant, pod number per plant, seed number per pod, 1000-seed weight, and germination ratio, but negative and significantly correlation was determined between seed yield and stem lenght, hard seed ratio.