Airbrush tekniği ve fotorealizm'de kullanımı
Airbrush technique and the use of it in photorealism
- Tez No: 358300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ BAYAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET ?Airbrush Tekniği ve Fotorealizm?de Kullanımı? başlıklı bu çalışmada, 20. yy.da fotoğrafın ana obje olarak ele alınıp tuvale birebir yansıtılma çabası ile ortaya çıkan Fotorealizm akımı ele alınmıştır. Fotorealist sanatçıların geleneksel fırça kullanımından farklı bir teknik olan airbrush ile çalışma yöntemleri üzerinde durulmuştur. Öncelikle Fotorealizm akımının tarihsel gelişimi ve sanatçıların resimlerinde seçtikleri konular belli gruplara ayrılarak incelenmiştir. Konu olarak seçilen fotoğrafların özelliklerine değinilmiş ve bu fotoğrafların yüzey üzerinde çalışılmasında kullanılan çeşitli teknolojik yardımlardan bahsedilmiştir. İlerleyen bölümlerde bazı Fotorealist sanatçıların kullandığı bir yöntem olan airbrush tekniği hakkında açıklamalar yapılmıştır. Airbrush aletinin genel tanımı, çalışma mekanizması, airbrush aleti ve hava kaynaklarının genel bakımı hakkında çeşitli açıklamalar yapılmıştır. Devamında airbrush ile uygulanan çeşitli çalışma yöntemleri açıklanmıştır. Airbrush ile çalışma tekniklerinde pistoleyi kontrol etme yöntemleri gösterilmiş, pistole ile uygulanan maskeleme, kalkan kullanma ve serbest sprey gibi teknikler açıklanarak resimler yardımı ile gösterilmiştir. Araştırmanın sonlarına doğru Fotorealist sanatçıların çalışmalarında uyguladıkları teknikler incelenmiştir. Sanatçıların airbrush ile uygulamış oldukları farklı yöntemler açıklanmıştır. Araştırmanın sonuç kısmında, Fotorealist sanatçıların fotoğraf görüntüsünü yüzey üzerinde yakalamalarında kullandıkları geleneksel fırça ve airbrush aleti arasındaki farklara değinilmiş, airbrush ile çalışma yönteminin sanatçılara sağladığı çeşitli kolaylıklar üzerinde durulmuştur. Fotorealist eğilimde, izleyicinin en çok merak ettiği unsurlardan bir tanesi olan teknik ayrıntılar esas itibariyle açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work, titled ?The Airbrush Technique and The Use of It in Photorealism?, discusses about the Photorealist Movement, which appeared in the 20th century with the attempt of using photograph as a main source and painting it to the canvas. It focuses on the Photorealist artists? use of airbrush technique which is quite different from the traditional brush use. First of all, the historical development of the Photorealist movement and the subjects that artists chose in their paintings are discussed with streaming and examined. The photographs chosen as the subject and the technological help are mentioned. In the following parts, the airbrush technique which was used by some Photorealist artists is discussed. The reader is informed about the definition of the airbrush device, its operating mechanism, some air sources and the maintenance of the airbrush. Many different airbrush methods are explained. The methods of controlling the pistole in the airbrush techniques, some techniques such as masking, using shields and free spray are explained and illustrated with the pictures. Through the end of the work, the techniques of the Photorealist artists are examined. The artists, who used airbrush, are examined the different methods which were used in these works are explained. In the last part of the work, the difference between the traditional brush which the photorealist artists used to reflect the photograph on the canvas and the airbrush device is mentioned. The fact that airbrush technique provides the artists with ease is focused on. Some details of one of the most intriguing technique for the viewer in the Photorealist tendency is virtually explained.