Barak müziği ve geleneğinin tespiti
The description of Barak music and tradition
- Tez No: 358314
- Danışmanlar: PROF. ATİLLA SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Araştırmanın amacı, Türk Halk Müziği ekininde önemli bir yere sahip olan Gaziantep Barak yöresinin müzikal özellikleri ve müzik ile birlikte gelişen geleneğini tüm yönleriyle inceleyerek; türküleri konularına göre sınıflamak, kaybolmaya yüz tutmuş türkülerin ses ve görüntü kayıtlarını yapmak ve bu kayıtlardan elde edilen türkülere yönelik bütüncül tespitlerde bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda ?Barak müziği ve geleneğinin günümüzde durum nedir?? soru cümlesi araştırma konusu olarak seçilmiştir. Araştırma kapsamında kullanılan yöntem, niteliksel olup Saha (Alan) araştırması deseninde uygulanmıştır. Gözlem, görüşme ve belge inceleme gibi nitel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır.Bunun için birincil ve ikincil kaynaklardan yararlanılmıştır; ancak yöredeki toplumsal değişimler ve güncel araç ve gereçlerdeki baş döndürücü gelişmeler ile ulaşım, zaman ve maddi kısıtlamalar örneklem sayısını sınırlamıştır. Görüntü kaydı ve görüşme metni incelemesine dayalı olarak nitel ve nicel verilerle elde edilen bulgular, araştırma bulguları ve sonuç bölümünde ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Verilerden elde edilen bulgulara göre Barak müziği ve geleneğinin aktarımı, Barak havaları, Barak oyunları, Barak müzikli sohbetleri, Barak türkülerinin yakılması ve yakan ozanlar, Barak türkülerindeki tarihsel nitelik, Barak odalarında geleneğin günümüzdeki durumu vb. konulara yönelik sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the musical features and the with the music developing tradition of the Barak area of Gaziantep, which plays an important role in turkish folk music; to classify the folk songs by topics, to record folk songs almost fallen into oblivion in audio and video; and making integrative observations about the folk songs obtained from these records. For this purpose the interrogative sentence“What is the current status of Barak music and tradition?”is chosen as the subject of the research. The used research method is qualitative and applied as a field study. Qualitative data collection methods such as observation, interviewing and document review were used. Therefore primary and secondary sources were made use of; but the social changes in the region, the dazzling developments of current tools and equipments and the constraints in transportation, time and finances limited the number of samplings. The findings obtained with qualitative and quantitative data based on the examination of image records and interview texts are stated in detail in the research findings and conclusion sections. Results like the transfer of Barak music and tradition, Barak music style, Barak folk dances, Barak talks with music, the performance of Barak folk songs, singing minstrels, historical quality of Barak folk songs, the current situation in the tradition of Barak Chambers and similar topics were obtained from the findings acquired from the data.