Türkiye'de müzik öğretmenliği mesleğinde kadro çeşitlenmesi ihtiyacının değerlendirilmesi
Squad music education sector needs assessment of diversity in Turkey
  1. Tez No: 358313
  2. Yazar: BAHAR KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. ATİLLA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tezin amacı günümüzün müzik eğitimi türleri ve müzik eğitiminde oluşan müzik dal öğretmenlikleri görev ve sorumluluklarına uygun kadro çeşitlenmesi ihtiyacını tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda, bu tezde ?Türkiye?de Müzik Öğretmenliği Mesleğinde Kadro Çeşitlemesi İhtiyacının Değerlendirilmesi? adı altında ?Türkiye?de müzikle ilgili öğretmenlik kadro çeşitliliğine ilişkin toplumun ve kurumların (okullar, dershaneler, halk eğitim merkezleri, belediyeler, vb.) ihtiyaçları nelerdir; Bu ihtiyaçlara yönelik görev ve sorumluluk üstlenmiş müzik öğretmenlerinin görüşleri nelerdir?? adlı soru cümlesi araştırma konusu yapılmıştır. Tezde nicel yöntem uygulanmıştır ve tezin deseni nicel yöntemin uygulama türü olan saha araştırmasıdır. Veri toplamada anket aracından yararlanılmış; yapılan anketin geçerlilik katsayısı 68 `orta düzey? olarak bulunmuştur. Verilerin çözümlenmesi için, SPSS 13 sürümü kullanılmış ve betimsel istatistik işlemlerinden sıklık dağılımı (frekans) ile kişisel özelliklerin bu dağılıma etkisi için çapraz çizelge (Crosstable) işlemlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis types of music education and music education in today's music branch of the need for diversification of appropriate staff to determine the roles and responsibilities of Teacher Education. This“Diversity in Turkey Squad Music Education Sector Needs Assessment”under the name“Turkish music-related teaching staff of the diversity of society and its institutions (schools, private schools, community colleges, municipalities, etc.) What are the needs, roles and responsibilities for these needs What are the opinions of music teachers committed? ”from the research questions were the subject of the sentence. Quantitative methods applied in this thesis. Quantitative methods of field research is a pattern of the type of application. Survey data collection tool utilized, the validity of the survey were found to be moderate coefficient of 68. Descriptive statistics with SPSS version 13 trades frequency distribution (frequency), and personal characteristics influence the distribution of the cross table (Crosstable) procedures were used.