P. Rode '12 etüt' metodunda karşılaşılan zorlukların incelenmesi ve bu zorluklara yönelik çalışma yöntemlerinin belirlenmesi
Examining the difficulties faced i̇n 12 study method and determining the study techniques against these difficulties
- Tez No: 358337
- Danışmanlar: PROF. AMİNBAY SAPAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, P. Rode 12 etüt kitabında öğretici davranışların belirlenmesi, etütler içerisinde karşılaşılan zorlukların tespit edilmesi ve bu zorlukların aşılmasını destekleyen etütlerin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada bir evren ve bir örneklem bulunmaktadır. Araştırmanın ana problemi“P. Rode 12 Etüt Kitabında Karşılaşılan Zorluklar ve bu Zorlukların Çözümüne Yönelik Çalışma Yolları Nelerdir?”şeklinde belirlenmiştir. Araştırmada biçim incelemesine dayalı bir genel tarama modeli ve partisyon incelemesi içeren niteliksel araştırma yöntemine yer verilmektedir. Araştırmanı sonunda, P. Rode“12 Etüt”metodu incelenmiş olup zorluklara yönelik çeşitli bestecilerin metotlarından faydalanılarak teknikleri destekleyici etütler ve bu etütlerin nasıl çalışılması gerektiğine dair araştırmacı tarafından görüşler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the instructor behaviors in P. Rode 12 study book, establishing the difficulties occured in the studies and finding studies that help overcome these difficulties. In parallel with this purpose, there is a population and sample in the study. Main problem of the study was determined as `what are difficulties faced in P. Rode 12 study book and the study methods aimed at these difficulties?? A general scanning model basing semblance research and musical score research is included in the study. At the end of the study, `P. Rode 12 study? method was studied, some supportive studies profitted by several composer were offered and ideas on how these studies must be worked were offered by researcher .