Asma unlubiti Planococcus ficus (Signoret) (Hemiptera: Pseudococcidae)'un farklı asma çeşitleri üzerinde biyolojisinin saptanması
Determination on the biology of vine mealybug Planococcus ficus (Signoret) (Hemiptera: Pseudococcidae) on different vine types
  1. Tez No: 650440
  2. Yazar: ZHANERKE AMANGELDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RİFAT ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında;Asma unlubiti, Planococcus ficus (Signoret) (Hemiptera: Pseudococcidae)'un laboratuvar koşullarında farklı asma çeşitleri üzerinde biyolojisi araştırılmıştır. P. ficus' un laboratuvar çalışmaları sonucunda 4 farklı asma çeşidinde (Emir, Kalecik Karası, Yalova İncisi, Trakya İlkeren) yaşam çizelgesi oluşturulmuş ve bu zararlı için en uygun konukçu bitkinin Emir ve Yalova İncisi olduğu tespit edilmiştir. P. ficus'un asma çeşitlerinden Yalova İncisi'nde döl süresi (T0) 31,6±0,96 gün, net üreme gücü (Ro) 32,3±9,99 dişi/dişi/döl, doğal artış kapasitesi (r) 0,1±0,01 dişi/dişi/gün, üreme kapasitesi (GRR) 99,1±16,99 adet olarak tespit edilmiştir. Emir çeşidinde ise döl süresi (T0) 38,4±1,22 gün, net üreme gücü (Ro) 40,8±11,53 dişi/dişi/döl, doğal artış kapasitesi (r)9,7±0,01 dişi/dişi/gün, üreme kapasitesi (GRR) 155,1±12,14 adet olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak Türkiye' de asma üzerinde zarar oluşturan bu türün ileride yapılacak çalışmalara temel oluşturması bakımından biyolojisi hakkında veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biology of Planococcus ficus (Signoret) (Hemiptera: Pseudococcidae) was investigated on different vine varieties under laboratory conditions. In Yalova İncisi, one of the grapevine varieties of P. ficus, the mean generation time (T0) 31.6 ± 0.96 days, net reproductive rate (Ro) 32.3 ± 9.99 female / female / offspring , the intrinsic rate of increase (r) 0 , 1 ± 0.01 female / female / day, the total reproduction rate (GRR) was determined as 99.1 ± 16.99. In Emir, the mean generation time (T0) 38,4±1,22 days, net reproductive rate (Ro) 40,8±11,53 female/female/ offspring the intrinsic rate of increase (r) 9,7±0,01 female/female/day, the total reproduction rate (GRR) was determined as 155,1±12,14. As a result of the laboratory studies of P. ficus, a life chart was created for 4 different grape varieties (Emir, Kalecik Karası, Yalova İncisi, Trakya İlkeren) and it was determined that the most suitable host plants for this pest are Emir and Yalova İncisi. Consequently, in Turkey obtain data about the biology of this type that creates damage on the vine.