Ortaöğretim kurumlarındaki yöneticilerin yönetimde gücü kullanma stillerinin öğretmen algılarına göre örgütsel bağlılığa etkisi
Effect of secondary scholl administrators' power use styles in management on organizational commitment according to teachers' perceptions
  1. Tez No: 358340
  2. Yazar: RÜYA SERDAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN ÖZDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı yöneticilerin yönetimde güç kullanma stillerinin öğretmen algılarına göre örgütsel bağlılığa etkisini belirlemektir. Literatüre bakıldığında gücün örgütler üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Okul yönetimlerine de bakıldığında yöneticilerin yönetim aşamasında ve okulun ihtiyaçları doğrultusunda gücün birçok stilini kullandığı bilinmektedir. Gücün okul yönetiminde etkili olduğu söylenebilir. Çalışmanın örneklemini Edirne ili merkez ilçesinde bulunan tüm ortaöğretim kurumları oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracının ilk ve ikinci bölümünde Arş. Gör. Dr. Serkan KOŞAR tarafından geliştirilen, ?Kişisel Bilgiler? ve ?Güç Tipi Ölçeği?; üçüncü bölümde ise Meyer ve Allen (1984, 1997) tarafından geliştirilen ?Örgütsel Bağlılık Ölçeği? kullanılmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesi amacıyla Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada; kişilik gücü, ödül gücü, yasal güç, zorlayıcı güç ile duygusal bağlılık arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Duygusal bağlılık düzeyinin belirleyicisi olarak kişilik gücü, ödül gücü, yasal güç, zorlayıcı güç değişkenleri ile ilişkisinin (açıklayıcılık gücünün) güçlü olduğu görülmüştür. Kişilik gücü, ödül gücü, yasal güç, zorlayıcı güç ile devam bağlılığı arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Devam bağlılığı düzeyinin belirleyicisi olarak kişilik gücü, ödül gücü, yasal güç, zorlayıcı güç değişkenleri ile ilişkisinin (açıklayıcılık gücünün) zayıf olduğu görülmüştür. Kişilik gücü, ödül gücü, yasal güç, zorlayıcı güç ile normatif bağlılık arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Normatif bağlılık düzeyinin belirleyicisi olarak kişilik gücü, ödül gücü, yasal güç, zorlayıcı güç değişkenleri ile ilişkisinin (açıklayıcılık gücünün) zayıf olduğu görülmüştür. Kişilik gücü, ödül gücü, yasal güç, zorlayıcı gücün en çok duygusal bağlılık üzerinde etkili olduğu gözlenmektedir. Ayrıca az da olsa zorlayıcı gücün duygusal bağlılık üzerinde negatif bir etki bıraktığı sonucuna da varılmıştır. Yöneticilerin kullandıkları güç tiplerinden kişilik gücü ve ödül gücünün örgütsel bağlılık türleri üzerinde daha fazla etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to identify the power management styles of the managers on the effect of teacher perception of organizational commitment.When looked at the literature it is seen that the power has a significiant impact on the organization.In addition when looked at the school management,it is known that the school managers use different types of power to meet the needs of the schools.It can be said that power is effective in the management of the school. The samples of this study includes all the secondary schools in Edirne.In the first and second part of data collection instrument used in this study was taken from Research.Rates.Dr.Serkan KOŞAR's books“Personal Information”and“The Scale of the Type of Power”;the third part was taken from Meyer and Allen's“ Organizational Commitment Scale”.In order to solve the sub-problems of the research ;Pearson Product Moment Correlation Coefficient and Multiple Linear Regression analysis was performed. In this research;the relationship between the people power, reward power, legitimate power, coercive power and emotional commitment was found to be statistically significant.As a determinant of the level of emotional commitment; the relationship between the personal power,reward power, legitimate power, coercive power and the variables (explanatory power) were found to be strong.The relationship between the people power, reward power, legitimate power, coercive power and commitment to continue was found statistically significant.As a determinant of the level of commitment to continue,the relationship between the variables(explanatory power) to people power,reward power,legitimate power,coercive power were found to be weak.The relationship between the people power, reward power, legitimate power, coercive power and the normative commitment were found statistically significant.As a determinant of the level of the normative commitment ;the relationship between the personal power,reward power, legitimate power, coercive power and the variables (explanatory power) were found tobe weak. It is observed that the personal power,reward power, legitimate power, coercive power are the most effective on an emotional commitment.Also it is concluded that slightly the coercive power has a negative impact on the emotional commitment.It can be said that among the types of power used by the managers ; the personal power and reward power are more effective on the types of organizational commitment.