8-Hidrosikinolin'in 99m ile kompleks oluşum şartlarının incelenmesi Te
  1. Tez No: 35834
  2. Yazar: MERYEM (TOPÇU) YEGANE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN ÜNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Teşhis amaçlı nükleer tıptaki gelişmeler önemli ölçüde farklı organlar için spesifik olan yeni“Tc ile işaretli radyofarmasotiklerin gelişmesine bağlıdır. ”Tc'in uygulama alnlannın genişlemesi ve kolay elde edilebilme gibi özelliklerinin olması yeni radyofarmasotiklerin geliştirilmesi ve“Tc kimyası ile ilgili çalışmalarda büyük bir artış sağladı. 1-123, 1-131, Ga-67 ve In-111 ile işaretli bileşiklerin yerine karşılık gelen ”Tc bileşikleri konulmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada“Tc'in 8-OHQ ile kompleks oluşturma şartlan incelenmiştir. Sonuçlar, ITLC ile belirlenmiştir. İncelenen parametreler ; pH, sıcaklık, reaksiyon süresi ve Ligand/SnCl2 oranıdır. pH= 1, 3, 4, 5, 1,9, 11 deki kompleks bağlanma oranları tespit edildi ve en uygun kompleks olışum pH' sının 4-5 olduğu görüldü. 0, 25, 40, 80 °C larda bağlanma oranlan incelendi ve oda sıcaklığının optimum olduğu görüldü. Lg/Sn oram= 0.1, 0.5, 1.55, 100, 750, 7500 olan oranlarda denemeler yapıldı ve Lg/Sn oranının 1.55 olduğu durumun en uygun şart olduğu görüldü. Zamanın kompleks oluşumuna etkisi incelendi. Kompleks hazırlandıktan soma 2, 10, 20, 60, 120 dakika soma bağlanma oranlan incelendi ve 2 dakikanın oluşumu için yeterli olduğu görüldü. Aynca zamanla kompleksin kararlı kaldığı görüldü.Elde edilen kompleksin ”Tc(OQ)2Cİ2 yapısmda olduğu anlaşıldı. Bu kompleksten yararlanarak SnCİ2 yöntemi ile elde edilmesi zor olan başka komplekslerin Ligand- Exchange yöntemi ile elde edilip edilemeyeceği araştırıldı ve L-Asparagine' in“Tc kompleksi elde edilmeğe çalışıldı. Kloroformla ekstrakte edilen ”Tc(OQ)2Cl2 kompleksinin kloroform uçurulduktan sonra L-asparaginin sulu çözeltisi içinde, 55 °C ta, 30 dakika içinde ve pH>10 da L-Asparagine 'in "Tc kompleksine dönüşebildiği görüldü. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY The developments in Nuclear Diagnostic Medicine are depended on the improvements of new“Tc labeling radiopharmaceuticals having specifity for each organ. The increasing on application fields and easy availability of Tc99m has provided augmantations on the studies of Tc chemistry and the improvements of new radiopharmaceuticals. Today, it has been studied to replace the ”“'Tc instead of 1-123, 1-131, Ga- 67 and In-Ill. In this study the complex forming conditions of ”“'Tc with 8- hydroxyquinoline have been analyzed.. Results have examined by ITLC( Instant Thin Layer Chromatography). Analyzed parameters are pH, temperature, reaction time and Ligand/SnCl2 ratio. Complex binding ratios are found on pH= 1, 3, 4, 5, 7, 9, 1 1 and optimuum pH values are found as 4-5. Complex binding ratios on 0, 25, 40, 80 °C are studied and optimum temparature is found as room temperature. Analysis for 0. 1, 0.5, 1.55, 50, 100, 750, and 7500 Ligand/SnCl2 ratios showed that optimum Ligand/SnCl2 as 1.55. As a result, analysis for 2, 10, 20, 60, 120 minutes showed that optimum reaction time as 2 minutes. Furthermore it is noted that ”Tc (0Q)2C12 is stable in time. By using this complex, whether other complexes those are hardly obtained with SnCl2 method been obtained or not with Ligand exchange method and it has been tried to obtain L-Asparagine complex. By the evaporation of chloroform/)l)mTc(80HQ)2Cl299mTc(80HQ)2Cl2 extracted with chloroform can be transformed to L-Asparagine99mTc complex in aquatic L-Asparagine solution, at 55 °C, pH >10 and in 30 minutes. 35