Fotovoltaik sistemle damla sulama sistemi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 35835
  2. Yazar: İSMAİL EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ŞEMİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada Güne» Enerjisi Enstitüsü ' nde bulunan ve ağaçlandırılmış 2İ4 dekar alanın Fotovoltaik listemle sulanması amaçlanmıştır'. Ağaçlar yeni dikilmiş olduklarından gelişmelerini sağlayabilmeleri için üç yıl boyunca sulanmaları gerekmektedir. üç yıl sonunda yeterli kök derinliğine ulaşarak sulamaya gerek kalmaksızın yaşamlarını devam ettireceklerdir. Ağaç iklim ve toprak özelikleri dikkat. 3 alınarak her yıl için sulama suyu ihtiyaçları hesaplanmıştır. Bunun sonucunda ; 1 yıl "için 7 modül ve 1.5 m havuz yüksekligi 2 yıl için 10 modül ve 1.5 ra havuz yüksekliği 3 yıl için 11 modül ve 1.5 m havuz yüksekligi ' nin sulama sisteminin ihtiyacı olan suyu temin ettiğe tespit edilrnisstir. Sulama suyu miktarının, gelen güneş ısınımı, oransal nem ve sıcaklıkla olan ilişkisinin gözlenmesi için Haziran. Temmuz. Ağustos ve Eylül aylarında sulama yapılmıştır. Sulama zamanı ve su miktarının tespitinde. bitişi kök derinliğine- yerleştirilen iki adet tansiyon metreden yararlanılmıştır. Tansiyonometreler, topraktaki tarla kapasite-Solma noktası arasındaki suyun kullanılan kısmını göstermektedir. Sulama periyodu sonunda en yüksek bitki su tüketiminin Temmuz. ayında gerçekleştiği görülmüştür. Yine bu ayda gelen güneş ışınımının en yüksek değerlerinde seyrettiği tespit edilmiştir. 78Sıcaklık ve gelen güneş ısınımı ile kullanılan sulama suyu miktarı arasında pozitif» oransal nem arasında ise negatif bir ilişkinin mevcut olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın devem ettiği 1993 yılında bitkilerde fenoîojık gözlemeler yapılmıştır. Izmir şartlarında gözlem yapıları bitkilerin çiçeklenmelerinin literatürde verilen süreçten önce olduğu görülmüştür. Bu durum vegetasyon süresinin liteiotürde verilen süreden önce başlamasıyla açıklanmaktadır. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this project is. to irrigate the area in Güneş Enerji Enstitüyü which was of forested about 2^:00 m2 by photovoltaic system. All trees should be irregated throughout three years. i'rees can live with their sufficient roots without irrigation after three years. Irrigation water requirements are calculated with respect to trees. climate and :ioi 1 characteristics. For 1“ year ; 7 module and 1.5 m pool height 2”u year ; 10 module and 1. 5 m pool height 3ra year : 11 module and 1.5 m pool heigrt are sufficient for irrigation. Irrigation was applied in June. July. August and Septemer, so. solar radiation-huinidi ty-tmperature and water requirement relationship is observed easily. Two tersiometer is uMöd for determining water reqirements and irrigation time. Amount of water used between field capacity, wilting point was shown by tensiometer. Jvt the end of the irrigatio period, the highest water requirement is observed in July. Solar radiation is also observed as maximum in July. It shows that the relationship between temperature- solar radiation and irrigation water requirement is positive wherec.s humidity and irrigation water requirement is negat : vj. 60Phenologic observations were attended in 1993 while project was going on. Blossoming time of the plants in Izmir was prevision than in literature. The reason for that can be explained as ; the vegetation period starts before the period of vegetation which is given in literatuure. 81