8-Hidroksikinolinin ko-kristallerinin sentezi, karakterizasyonu ve antikanser özelliklerinin belirlenmesi
Synthesis, Characterization and anticancer properties of co-crystal of 8-Hydroxyquinoline
- Tez No: 747051
- Danışmanlar: DOÇ. GİRAY BUĞRA AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Kimya, Biology, Bioengineering, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, çözücü buharlaştırma yöntemi ile 3-hidroksibenzoik asit:8-hidroksikinolin kokristali sentezlenmiştir. Kokristalin yapısı 1H ve 13C NMR, FT-IR spektroskopisi, elementel analiz, toz X-ışını diffraksiyonu yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Elde eldilen kokristalde 3-hidroksibenzoik asit:8-hidroksikinolin oranı 1:1'dir. 3-hidroksibenzoik asit'in asidik hidrojen atomu ve 8-hidroksikinolin'in heterohalka azot atomu arasında O-H…N hidrojen bağları bulunmaktadır. Sentezi ve karakterizasyonu yapılan 3-hidroksibenzoik asit:8-hidroksikinolin kokristalinin kolon (DLD-1), meme (MCF-7) ve prostat (PC-3) kanseri hücreleri üzerindeki antikanser özellikleri MTT yöntemi kullanarak belirlenmiştir. Ayrıca, sentezlenen kokristalin insan periferal kan lenfosit hücreleri üzerinde sitotoksik etkileri de aynı yöntem yardımıyla incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, kokristal 7,81-1000 ppm konsantrasyon aralığında insan periferal kan lenfosit hücreleri üzerinde ihmal edilebilir düzeyde sitotoksik etkiye neden olmuştur. Kokristalin DLD-1 kolon kanseri için önemli bir antikanserojen aday bileşik olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 3-hydroxybenzoic acid:8-hydroxyquinoline cocrystal was synthesized by solvent evaporation method. The structure of the cocrystal was characterized by 1H and 13C NMR, FT-IR spectroscopy, elemental analysis, powder X-ray diffraction methods. The ratio of 3-hydroxybenzoic acid:8-hydroxyquinoline in the obtained cocrystal is 1:1. There are O-H…N hydrogen bonds between the acidic hydrogen atom of 3-hydroxybenzoic acid and the heterocycle nitrogen atom of 8-hydroxyquinoline. The anticancer properties of synthesized cocrystal were determined on colon (DLD-1), breast (MCF-7) and prostate (PC3) cancer cells by using MTT method. In addition, the cytotoxic effects of the synthesized cocrystal were also investigated on human peripheral blood lymphocyte cells with the help of the same method. According to the findings, the cocrystal caused negligible cytotoxic effect on human peripheral blood lymphocyte cells in the concentration range of 7.81-1000 ppm. It is thought that the cocrystal is an important anticarcinogenic candidate compound for DLD-1 colon cancer