247 numaralı mühimme defterinin transkripsiyon ve değerlendirmesi
The transcription and evaluation of muhimme register no 247
- Tez No: 358342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER BAYATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Osmanlı Devleti Divan-ı Hümâyûnda tutulan kayıtlar tarih açısından çok büyük öneme sahiptir. Çünkü bir çok idari karar bu mercide neticelenmektedir. Bu kayıtlar içinde de önem derecesine göre ilk sırayı mühimme defterleri almaktadır. İncelemesi yapılmış olan 247 Numaralı ordu mühimme defteri Rebiülevvel 1245?ten başlayıp Cemaziyelevvel 1246?da (1829/1831) son bulan bir tarihi içermektedir. Ordu Mühimme defterleri, ordu ile birlikte sefer esnasında iken sadrazamın divanı toplayıp alınan kararların kaydedildiği mühimme defteridir. Yapılan çalışmada, hükümler titizlikle transkribe edilmiş ve konuların özetleri çıkarılmıştır. Defter, sayfa ve hüküm numaralarına göre sıralanmıştır. Bunun haricinde numara verilmemiş üç hüküm daha bulunmaktadır. Onların da çevirileri yapılmış ve özetleri çıkarılmıştır. 247 Numaralı Ordu Mühimme defteri, ordu için zahire tedariki, koyun tedariki, odun tedariki, araba temin edilmesi, asker temin edilmesi ve firar eden askerlerin yakalanması, tereke taksimi, alacak borç davaları, kaymakam, muhafız ve ayan tayini, eşkıyanın yakalanması, idam, hayduttan muhafaza gibi konuları ihtiva etmektedir. Bunların içinde en çok bahsi geçen konu ordu için koyun ve zahire tedarik edilmesidir ki, bunların miktarlarının bir kısmının affedilerek diğer kısmının acil olarak gönderilmesine dairdir.
Özet (Çeviri)
As much of the managerial decisions are taken in the imperial council, the records held there had a great significance for the Ottoman Empire. Out of them“Muhimme Registers”are the most important. The 247 numbered Army Register that is analysed below covers the dates between Rabi al-Awwal 1245 and Cumad al-Awwal 1246 (1829/1831). Army register is the records of the proceedings of the councils held by the Grand Vizier during a campaign. In this very study all the decisions are meticulously transliterated and summarised. The register is organized according to the page and decree numbers. Apart from that there are three decrees that are not numerated. But they are also transliterated and recapitulated. The 247 numbered Army Register includes miscellaneous matters such as supply of provisions, sheep, wood, coaches, and apprehension of fugitives, division of estates, debt collection cases, appointments, persecutions, and protection from the vagabonds etc. The most discussed matter in the register is the supply of provisions and sheep some of which was forgiven from them.