Gökçeada geleneksel mimarisinin Uğurlu - Zeytinlik höyük mimarisinin yorumuna katkısı
Traditional architecture of the island of Gökçeada on the basis of the contributions to interpretation of architecture of Uğurlu-Zeytinlik
- Tez No: 358341
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ERDOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasıyla Gökçeada'nın sınırları içinde yer alan geleneksel sivil mimari yapıları ile adanın tarih öncesi dönemlerinde yerleşim görmüş Uğurlu - Zeytinlik yerleşmesinde ortaya çıkan mimari kalıntıların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma ile adadaki geleneksel ve prehistorik mimari arasındaki benzerlik ve farklılıklar incelenmiş, çalışma sonunda ortaya çıkan sonuçların günümüzden 8500 yıl öncesine kadar uzanan Uğurlu - Zeytinlik Höyük yerleşiminde sadece taş temellerini bulabildiğimiz yapılarının yorumunda bize yardımcı olması amaçlanmıştır. Çalışmada sadece geleneksel ve prehistorik mimari yapılar karşılaştırılmakla kalınmayıp, Uğurlu - Zeytinlik Höyük yerleşiminde yer alan Neolitik ve Kalkolitik dönem mimarileri de karşılaştırılarak höyük mimarisindeki dönemsel benzerlikler ve farklılıklar da incelenmiştir. Çalışma sonunda tarih öncesi yerleşim ile adadaki modern mimari arasında kısmen benzerlikler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to compare traditional architecture of the island of Gökçeada and architecture of the archaeological settlement of Uğurlu-Zeytinlik. This comparative study examined the similarities and differences between traditional architecture of the island and prehistoric architecture of Uğurlu-Zeytinlik and help us to interprete at least 8500 years old prehistoric stone structures. In this study, Neolithic and Chalcolithic structures of Uğurlu-Zeytinlik were also compared each other and the similarities and differences were periodically investigated. Consequently only a few similarities between traditional architecture of the island and Prehistoric architecture of Uğurlu-Zeytinlik have been recognized.