Kemal Sünder'in timpani konçertosu'nun (op.26) formal analizi ve icra yönünden incelenmesi
A study of timpani concerto By Kemal Sünder according to form, analysis and performance
- Tez No: 358343
- Danışmanlar: PROF. ALİ AKBAROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, Cumhuriyet sonrası Çağdaş Türk Müziği?nin yaygınlaşmasında katkısı olan Türk Beşlerinden sonraki kuşakta yer almış besteciler arasında sayılan Kemal Sünder? in hayatı anlatılmış, müzikal kimliği ve eserleri incelenmiştir. Bu araştımanın amacı; Türkiye ve hatta dünyada bile izine az rastlanır olan Kemal Sünder?in Timpani Konçertosu?nun incelenmesi ve vurmalı çalgı icracılarının repertuarlarına girmesini sağlamaktır. Araştırmanın ilk bölümünde, Cumhuriyet dönemiyle birlikte Çağdaş Türk Müziği?nin yaygınlaşması hakkında bilgi verilmiştir. Türk Beşleri ve sonraki kuşak bestecilerden bahsedilmiş, Kemal Sünder?in yaşadığı dönem itibariyle hayatı, müzikal kişiliği ve eserleri anlatılmıştır. İkinci bölümde ise, Timpani?nin tarihsel süreçteki yeri ve günümüz müziğinde kullanımlarına örnek eser isimleriyle üzerinde durulmuş ve Kemal Sünder?in op.26 Timpani Konçertosu form-analiz ve icra yönünden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the structural, Kemal Sünder?s who Rebuplic after Contemporary Turkish Music?s to became widespread to contribute to after Turkish Fives in generation composer between life, musical identity and his compositions was analyzed with, Timpani Concerto?s was analyzed drummer?s repertoires to add. In this part of this study, knowledge to give with Rebuplic period together Contemporary Turkish Music to become widespread. From Turkish Fives and after generation composers to talk about, Kemal Sünder?s life, musical personality and his compositions tells. In the second of part, timpani?s history, and examining of Kemal Sünder?s (op.26) Timpani Concerto according to form analyzed of.