Balkanların jeopolitiği üzerine bir inceleme
An investigation about geopolitics of Balkans
- Tez No: 358345
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Balkan Yarımadası'nın coğrafi konumu, Avrupa'nın diğer bölgelerine geçit veren, Asya'nın bitişiğinde ve Afrika?ya yakın olması, bu bölgenin, daima imparatorluklar arasında bir buluşma ve mücadele alanı olarak tarih sahnesinde yerini almıştır. Balkan Yarımadası, Orta Avrupa'ya ve Akdeniz'e uzanan jeopolitik ve jeostratejik konumu ile önemli özelliklere sahiptir. Eski çağlar bir yana, Balkanların tarihinde büyük bir yeri olan Osmanlılar zamanında, Balkan Yarımadası'nın ve Osmanlı İmparatorluğu'nun merkezi konumu, bu kritik coğrafi bölgeyi, İngiltere, Rusya, Habsburg İmparatorluğu, Fransa, İtalya ve Almanya'nın çıkarlarının çakıştığı bir bölge durumuna getirmiş ve sayısız müdahale, isyan ve savaşlara yol açmıştır. Üç bölümden oluşan bu tezin ilk bölümünde jeopolitik ve jeopolitik kuramlar irdelenmiştir. İkinci bölümde Soğuk Savaş ve öncesi dönemde Balkanların jeopolitik önemi analiz edilmiştir. Son bölümde Soğuk Savaş sonrası Balkanların jeopolitik durumu ve Balkan ülkelerinin jeopolitiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Geographical location of Balkan peninsula, passing able to other European regions, next to the asia and near Africa, always take part as an assignation and struggle area between imperials in the history stage. Balkan peninsula has important qualities with jeopolitic and jeostratejic position lengthen to middle Europe and Mediterranean. Balkan peninsula, being centre of Osmanlı Empire, has caused numberless struggles, rebellions and wars between England, Russia, habsburg empire, France, Italy and Germany. The thesis has three chapter and first chapter is about jeopolitic and jeopolitic theorem. In the second chapter, jeopolitic importance of balkans has been analysed in cold war and pre-cold war period. Last chapter is about balkans jeopolitic situation and balkan countries? jeopolitic after cold war.