Dere yatağına yakın tarımsal arazilerin güneş enerji sistemiyle sulanması: Diyarbakır Silvan ilçesi örneği
Solar energy powered irrigation of agricultural lands near stream beds: The Diyarbakır Silvan district example
- Tez No: 953392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, tarımsal sulamada fosil yakıtlara ve şebeke elektriğine bağımlılıktan kaynaklanan yüksek maliyetlere ve çevresel sorunlara karşı sürdürülebilir bir çözüm olarak, güneş enerjisiyle çalışan bir salyangoz pompa sisteminin teknik ve ekonomik uygulanabilirliği araştırılmıştır. Araştırma, Diyarbakır ili Silvan ilçesinde, dere kenarında bulunan 20 dekarlık bir mısır arazisinde yürütülmüştür. Bu kapsamda, 3.6 kWp gücünde monokristal fotovoltaik paneller ile 2 HP gücünde bir DC salyangoz pompadan oluşan şebekeden bağımsız bir damla sulama sistemi kurulmuş ve performansı, geleneksel elektrikli pompa kullanan bir kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, güneş enerjili sistemin işletme maliyeti sıfır (0,00 TL/da) olarak gerçekleşirken, kontrol grubunda dekara 150.00 TL'lik bir enerji maliyeti oluşmuştur. Güneş enerjili sistemle sulanan parsellerde mısır verimi (480 kg/da), kontrol grubuna (440 kg/da) kıyasla daha yüksek elde edilmiştir. Ayrıca, Su Kullanım Etkinliği (WUE) değerinin güneş enerjili sistemde (1,50 kg/m³) daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu tez, güneş enerjili salyangoz pompa sistemlerinin Silvan gibi yüksek güneş potansiyeline sahip bölgelerde hem tarımsal verimliliği artırdığını hem de enerji maliyetlerini ortadan kaldırarak ekonomik ve çevresel açıdan sürdürülebilir, uygulanabilir bir sulama alternatifi olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the technical and economic feasibility of a solar-powered snail pump system was investigated as a sustainable solution to the high costs and environmental issues caused by dependence on fossil fuels and grid electricity in agricultural irrigation. The research was conducted on a 20-decare corn field located by a stream in the Silvan district of Diyarbakır province. In this context, an off-grid drip irrigation system was established, consisting of 3.6 kWp monocrystalline photovoltaic panels and a 2 HP DC snail pump, and its performance was compared with a control group using a conventional electric pump. According to the findings, the operating cost of the solar-powered system was zero (0.00 TL/da), whereas the control group incurred an energy cost of 150.00 TL per decare. The corn yield in the parcels irrigated with the solar-powered system (480 kg/da) was higher compared to the control group (440 kg/da). Moreover, the Water Use Efficiency (WUE) value was also higher in the solar-powered system (1.50 kg/m³). As a result, this thesis has demonstrated that solar-powered snail pump systems are a sustainable and viable irrigation alternative in terms of both agricultural productivity and economic/environmental benefits, particularly in regions like Silvan with high solar potential.