Hydrogeological aspect along Urla-Çeşme highway
  1. Tez No: 35836
  2. Yazar: MEHMET ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Çalışma alanı Urla ve Çeşme arasında, uzun ve göreceli olarak dar bir alanda yer alır. Bu çalışma doğrudan, 1990 yılında projelendirilmiş olan yeni İzmir-Çeşme otoyolunun Urla-Çeşme kesiminde uygulanmıştır. Bu kesim yaklaşık 48.5 km'dir. Bu hat boyunca, üç ana kaya birimi gözlenir. En yaşlı birim Mesezoik kireçtaşıdır. Andezit-bazalt-aglomera ve litik-tüf Mesezoik kireçtaşından daha genç olan volkanik seriyi oluşturur. Üçüncüsü, çalışma alanında geniş olarak gözlenebilen ve silttaşı-kumtaşı-konglomera-marn ve kumlu-killi kireçtaşı üyelerinden oluşan filiş serisidir. Bu birimlere ek olarak, kuaternar yığılımlar bölgenin belli kısımlarında oluşum durumuna göre kolüvyon, alüvyon, yamaç-molozu ve seyrek olarakda zemin-toprak şeklinde görülürler. Doğal olarak bu birimlerin litolojik özellikleri gibi hidrojeolojik özellikleride farklılık gösterir. Bu çalışma sırasında bütün hat boyunca hidroloji açısından yoğun bir inceleme yapılamamasına karşın Urla-İçmeler ve Çeşme bölgesinde incelemeler yapılmış ve diğer bazı çalışmalardan alıntılarla daha derin bilgiler sunulmuştur. Otoyol hattı boyunca yapılan kısa sondajlardan ve jeolojik çalışmalardan yararlanarak, yarmalar, dolgular, şev tasarım! gibi diğer bilgiler verilmiştir. Bilindiği gibi, ülkemizde giderek artan ve doruk noktasına ulaşan Karayolu taşımacılığı son yıllarda yapılan otoyollar ile somutlaştırılmıştır. Doğaldır ki, otoyollar boyutları ve arazi koşulları nedeniyle büyük yarma kazılarını ve birçok kesimlerde tünelleri zorunlu kılmaktadır. Dolayısıyla, şu açıktır ki, uzun bir hatta uygulanan bu çalışmalar doğayı olumlu yada olumsuz olarak etkilemekte ve çevreyi değiştirmektedir. Otoyolların yapıldığı bölgelerde, özelliklede turizm bölgelerinde dinlenme yerlerinin öneminin nüfus yoğunluğu ile birlikte hızlı bir şekilde artacağı düşünülürse, su-probleminin gündeme geleceğide açıktır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area lies in a long and relatively narrow area between Urla and Çeşme. This study is directly applied to Urla-Çeşme section of İzmir-Çeşme highway that has been projected in 1990. This section is about 48.5 km. Along this line, three main rock units are observed. The oldest unit is Mesozoic limestone. Andezite, basalt, agglomerate and lithic-tuff constitute the volcanic series that is younger than Mesozoic limestone. Third unit is flysch series that can be widely observed in study area, and consists of siltstone, sandstone, conglomerate, marl and sandy-clayey limestone members. In addition of these units, quaternary deposits are seen at certain parts of area as colluvion, alluvion, slope-wash and rarely top-soil depending on the condition of formation. Naturally, hydrogeological features of these units also show differences like their lithological features. During this study, although a intensive exploration has not been done from the standpoint of the hydrogeology along whole line, investigations have been done in Urla-İçmeler and Çeşme region and much more deep informations with excerpts of some other studies applied in these areas have been presented. The other informations such as slope design, fills and cuts have been given by utilizing the short borings and the geological studies that have been put into application along highway line. As known, highway transportation that increases gradually and reaches the peak has been embodied by constructed highways in late years. It is natural that highways, because of their dimensions and field conditions, necessitate the big cut excavations and tunnels at most sections. Consequently, it is obvious that these workings applied in a long line influence the nature as negative or positive and change the environment. It is also obvious that water-problem will be put on the agenda, if it is thought that importance of resting places with together population density will rapidly increase in regions on that highways are constructed, especially in tourism regions.