1980 sonrası Türkiye ekonomisi ve dış ticaret gelişimi
Turkish economy and foreign trade developments after 1980
  1. Tez No: 358354
  2. Yazar: TUĞÇE KURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye ekonomisi 1980 sonrası dönemde, ithal ikameci sanayileşme politikalarını geride bırakarak, dışa açık sanayileşme stratejilerini hayata geçirmiş ve ihracat odaklı sanayileşme politikaları uygulamıştır. Ancak dönemin hiç şüphesiz derin yarası haline gelen kronikleşen yüksek enflasyon, diğer yandan artan iç ve dış borçlar, ihracatın ithalata bağımlılığının her geçen gün artması sonucu artan cari açık problemi ve aşırı değerlenen Türk Lirası gibi makroekonomik yapısal sorunlar ülkenin ciddi krizlere sürüklenmesinde önemli rol oynamıştır. Türkiye yaşadığı ciddi ekonomik krizlerle büyük bir çıkmaza sürüklenirken, 2000 sonrası dönemde ülkede sağlanan ekonomi, siyaset ve dış ticaret alanlarında uygulanan yeni dönüşüm politikaları sayesinde birçok olumlu gelişme yaşanmış ve makroekonomik verilerimizde önemli ölçüde iyileşmeler sağlanmıştır. Dış ticaret hacmimiz her geçen gün artmış, ihracat ve ithalat verilerimizde kayda değer gelişmeler yaşanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde 1980-2013 yılları arasındaki Türkiye Ekonomisi temel makroekonomik veriler; enflasyon, işsizlik, büyüme, iç ve dış borçlar, doğrudan yabancı yatırımlar, GSYH ve kişi başına düşen gelir başlıkları altında incelenmiştir. İkinci bölümde yine aynı dönem arasında yaşanan dış ticaret gelişmeleri; ihracat-ithalat, dış ticaret politikaları, sektörel gelişmeler, dış ticaretteki yapısal sorunlar, Gümrük Birliği ve ülkemize etkileri başlıkları altında incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ülkemizin 2023 dış ticaret ve ekonomi hedefleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkish economy have implemented outward-oriented industrialization strategies and export-oriented industrialization policies by leaving import-oriented industrialization policy compared to pre-1980. However, the period's undoubtedly the deep wound that caused to a chronic high inflation, also the increase in internal and external debt, increase in export-import dependency day to day and as a result of the increasing current account deficits and overvalued Turkish Lira played an important role in the country's serious crisis as being the main macroeconomic structural problems. Turkey experienced severe economic crisis while the country was being dragged to a big dilemma in the post-1980 term. After 2000, Turkey has achieved a significant improvement in the economy, politics and foreign trade areas thanks to new recycling policies and several positive developments in the country's system. Trade volume has increased with each passing day. In the first part of the thesis, Turkey's Economy between the years of 1980-2013 was studied under the headings of inflation, unemployment, growth, internal and external debt, foreign direct investments, GDP and per capita income. In the second part, foreign trade improvements for the same period was studied under the headings of export, import, foreign trade policies, sector wise developments, structural problems in foreing trade policies and the effects of Customs Union to the country. In the last part, Turkey's 2023 Economics and Foreign Trade goals were studied.