Nostalji çekiciliğinin ürün yerleştirmede kullanımı
The use of nostalgia appeal in product placement
  1. Tez No: 358424
  2. Yazar: SEFA DURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ZEYNEP TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
NOSTALJİ ÇEKİCİLİĞİNİN ÜRÜN YERLEŞTİRMEDE KULLANIMI Rekabetin arttığı günümüz pazarlama dünyasında firmalar ürün ve hizmetlerini daha etkili ve verimli bir şekilde pazarlamak, rakipleriyle aralarında fark yaratmak ve tüketici sadakati oluşturmak için duygusal pazarlama yoluna gitmektedir. Tüketiciyle arasında duygusal bir bağ kurmak isteyen markalar reklam mesajlarında nostalji duygusuna giderek daha fazla yer vermeye başlamışlardır. Bunun yanı sıra geleneksel reklamların tüketiciler üzerinde etkisini yitirmesi üzerine; ürünlerin sinema filmleri, televizyon programları, müzik klipleri, kitaplar ve bilgisayar oyunlarına yerleştirilmesi anlamına gelen ürün yerleştirme giderek daha fazla tercih edilen bir iletişim aracı halini almıştır. Bu çalışmada 2014 ve 2013 yıllarında vizyona giren, güncel iki Hollywood ve iki Türk filmi incelenerek karşılıklı içerik analizi yapılmış ve nostaljinin ürün yerleştirmeye yansıması saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
NOSTALGİA APPEAL İN PRODUCT PLACEMENT In today's marketing world of increased competition, companies goes to the way of emotional marketing for marketing their products and services more effectively and efficiently, creating differentiation with their competitors and establishing consumer loyalty. Brands seeking to establish emotional bonds with their consumers, increasingly have begun to place the sense of nostalgia in advertising messages. In addition to this, as traditional ads have lost impact on consumer; product placement which means featuring ads products in films, television programs, music videos, books and computer games, has become as a more preferred advertising medium. In this study, mutual content analysis had been carried out by examining two Hollywood and two Turkish topical films which hit theatres in 2014 and 2013, and reflection of nostalgia on product placement had been tried to be determined.