Anamur ve yöresi ağızları
Anamur and its region dialects
- Tez No: 358425
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN SUZİ TOKATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Anamur ve Yöresi, coğrafi olarak Türkiye'nin en güney ucunda yer almakta ve Toros Dağları boyunca Akdeniz'e paralel bir şekilde uzanmaktadır. Zor coğrafi şartların sonucu ulaşım bu ölçüde zordur. Bu sebeple Anamur ve Yöresi dışarıya göç vermemekle birlikte dışarıdan da az göç almaktadır. Anamur ve yöresi yüzyıllardan bu yana Türkmen aşiretlerinin yaşamını sürdürdükleri bir yerdir. Anamur'un göçe kapalı oluşu da, burada Türkmen aşiretlerine uzun bir süre kendilerine özgü yapılarını korumalarına imkân vermiştir. Aynı şekilde, ulaşım imkânlarının zor olması ve göç hareketlerine az rastlanması yörede yaşayan Türkmenlerin ağız özelliklerinin çok iyi korunmasını sağlamıştır. Ağız araştırmaları ile ilgili yapılan literatür incelemelerinde, Anamur ve Yöresinin akademik bakımdan çalışılmamış bir konu olduğu tespit edilmiştir. Bundan dolayı bu çalışmanın, ülkemizde son yıllarda büyük bir gelişme kaydeden“Ağız Çalışmaları”alanında var olan bir boşluğun doldurulmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmada, Anamur ve Yöresi ağız özelliklerinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Yörede yaşayan Türkmen aşiretlerinin ağız özelliklerinin korunmuş olması, çalışmanın hedefine ulaşılmasında olumlu bir özelliktir. Son yıllarda kitle iletişim ve haberleşme araçlarının hızlı bir şekilde gelişmesine bağlı olarak gündelik dildeki ağız özelliklerinin bozulmansa sebep olmuştur. Türkçenin söz varlığının mevcut durumunu korumak ve gelişmesine katkı sağlamak amacıyla“Ağız”alanındaki çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu amaçla, Anamur şehir merkezinde ve şehir merkezine belirli uzaklıklarda bulunan köy ve yerleşim yerlerine gitmek suretiyle, araştırmanın verilerine ulaşılmıştır. Örneklem grubunun belirlenmesinde“kartopu örnekleme türü”tercih edilmiştir. Örneklem grubunu oluşturan bireyler ile görüşmeler yapılmış ve görüşmeler esnasında konuşmalar, ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınmıştır. Çalışma sonucunda derlenen metinlerden hareketle elde edilen veriler ışığında ses ve şekil bilgisi alanlarında birçok özellik tespit edilmiştir. Bu özellikler arasında, kelime başı ses türemeleri, ünsüz benzeşmeleri, tonlaşma hadisesi vb vardır. Çalışmanın sonuç kısmında söz konusu özellikler ayrıntılı bir şekilde işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Anamur and its region, geographically are located at the south part of Turkey and along the coast of the Mediterranean Sea on Toros Mountains. Due to this feature, transportation is too difficult in the region. The region is place where Turkmen tribes maintain their lives for ages. As Anamur is closed to emigration Turkmen tribes conserved their specific structure of living. Likewise, difficulty at transportion opportunities and rarity of migration have preserved Turkmen's dialect features living in the area. During the literature study it was identified that Anamur and the region had not been studied academically yet. Therefore this study would contribute to fullfill a vacancy in recently developed dialect studies in our country. In this study, the aim is to investigate Anamur and its region dialects features. Preserved dialects feature of Turkmen tribes living in the region helped achieving the objectives of the study. According to rapid developments in the field of mass media and means of communication technologies, in recent years, the use of daily language experienced a number of problems. That is why there is a need to study in the dialect field to develop and preserve Turkish vocabulary richness. For this purpose, the researcher arranged visits to Anamur city center and to certain villages and settlements to conduct the study and collect the data. To determine the sample group the“Snowball Sampling Type”was preferred. The sample group consisted of interviews conducted with individuals and during the interview conversations were recorded. At the end of the study many of morphological and syntaxical results were identified from the data obtained from the compiled texts. Among these results there are derivations at vocals, dissimiliation of consonants, vocality etc. In the last chapter these results are considered.