Çilek yetiştiriciliği sorunları ve çözüm yolları: Anamur/Mersin yöresi örneği
Strawberry growing problems and solutions: Anamur/Mersin regionexample
  1. Tez No: 888559
  2. Yazar: SEYRAN ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında, Mersin ilinin Anamur ilçesinde çilek yetiştiriciliğinin sorunları ve çözüm yolları incelenmiştir. Anamur ilçesi, çilek üretimindeki rolü ve ekonomik katkısı nedeniyle araştırma örneklemi olarak seçilmiştir. Anamur ilçesindeki çilek üreticileri arasından seçilen 200 katılımcının yanıtladığı anketler ve yüz yüze görüşmeler, bu araştırmanın temel veri kaynaklarını oluşturmuştur. Araştırma süreci, öncelikle katılımcıların görüş ve deneyimlerini yakalamak amacıyla tasarlanmış anketlerle başlamıştır. Bu anketler, çilek yetiştiriciliği ile ilgili sorunları ve çözüm önerilerini toplamak için özenle hazırlanmıştır. Katılımcılar, anketlerin yanı sıra yüz yüze görüşmelerde de araştırmacıyla etkileşimde bulunmuşlardır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde, çapraz tablo analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarında yer alan katılımcıların cinsiyet dağılımı incelendiğinde, %85.2'sinin erkek ve %14.8'inin kadın olduğu; yörede en yaygın olarak kullanılan çilek çeşidinin“Rubygem”olduğu; çiftçilerin modern tarım tekniklerini benimsemeye eğilimli oldukları; sulama ve toprak hazırlığı konularında belirli düzeyde bilinçli oldukları tespit edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; çiftçilerin hastalık ve zararlılarla mücadelede farklı çilek çeşitlerini tercih etme eğilimleri tespit edilmiştir. Çilek yetiştiricilerinin organik çilek yetiştiriciliği konusunda bilgi sahibi olma durumu ile hasattan sonra pazarlama aşamasında problem yaşama durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Dikim öncesi toprak hazırlığı işlemleri ile hastalıklar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Anamur yöresinde çilek üreticilerinin en sık karşılaştığı hastalığın“Kök Çürüklüğü”(%47.8), en sık karşılaşılan zararlının ise“Kırmızı Örümcek”(%52.4) olduğu tespit edilmiştir. Külleme ve kurşuni küf hastalığı bakımından Rubygem, kök çürüklüğü bakımından ise Festival çeşidinin Anamur ekolojik koşullarında daha toleranslı oldukları belirlenmiştir. Özellikle, fumigasyon işlemi uygulayan çiftçilerin kök çürüklüğüne daha az maruz kaldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the problems and solutions of strawberry cultivation in Anamur district of Mersin province were examined. Anamur district was chosen as the research sample due to its role in strawberry production and economic contribution. Surveys and face-to-face interviews answered by 200 participants selected among strawberry producers in Anamur district constituted the main data sources of this research. The research process began with surveys designed to capture participants' opinions and experiences. These surveys have been carefully prepared to collect problems and solution suggestions regarding strawberry cultivation. In addition to surveys, participants also interacted with the researcher in face-to-face interviews. Cross-tabulation analysis was used in the analysis process of the obtained data. When the gender distribution of the participants in the analysis results was examined, 85.2% were men and 14.8% were women; The most commonly used strawberry variety in the region is“Rubygem”; farmers tend to adopt modern farming techniques; It has been determined that they have a certain level of awareness about irrigation and soil preparation. As a result of the analysis; It has been determined that farmers tend to prefer different strawberry varieties in the fight against diseases and pests. No statistically significant relationship was found between strawberry growers' knowledge about organic strawberry cultivation and whether they experienced problems in the marketing phase after harvest. A statistically significant relationship was found between pre-planting soil preparation processes and diseases. It was determined that the most common disease encountered by strawberry producers in the Anamur region was“Root Rot”(47.8%), and the most common pest was“Red Spider”(52.4%). It was determined that Rubygem variety was more tolerant in terms of powdery mildew and gray mold diseases, and Festival variety was more tolerant in Anamur ecological conditions in terms of root rot. In particular, farmers who practice fumigation have been found to be less exposed to root rot.