Türkiye'de faaliyet raporu denetimi: İlgili tarafların görüşleri çerçevesinde tespitler, değerlendirmeler ve öneriler
The audit of annual reports i̇n Turkey: outcomes, evaluati̇on and suggesti̇ons i̇n the framework of related parti̇es' opi̇ni̇ons
- Tez No: 358428
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN UZAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu denetim alanında köklü değişiklikler ve yenilikler yapmıştır. Sermaye şirketlerine getirilen faaliyet raporu denetimi zorunluluğu da bunlardan birisidir ve tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet raporu denetimlerinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için düzenleyici kurumlara, denetçilere ve işletmelere düşen görev ve sorumlulukların neler olduğunu ortaya koymaktır. Çalışmada öncelikle faaliyet raporlarının denetim kapsamına alınma sebepleri ve benzer uygulamaların hangi ülkelerde olduğu irdelenmiştir. Türk Ticaret Kanunu yürürlüğe girmeden önce çıkarılan 6335 sayılı Kanun ile denetimin tüm sermaye şirketlerine getirilememesinin sebepleri araştırılmıştır. Daha sonra belirli ölçekleri sağlayan ve ilk defa faaliyet raporu denetimi yaptırmakla yükümlü olan işletmelerin bu süreçte karşılaşabileceği zorluklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Diğer taraftan söz konusu denetimin ilk yapılacak olması sebebiyle bağımsız denetçilerin bu denetimi nasıl yapacakları, süreçte ne tür sıkıntılar yaşayabilecekleri ve denetim sonucunda bilgi kullanıcılarına nasıl bir güvence verecekleri sorgulanmıştır. Son olarak, düzenleyici kurumların, bağımsız denetçilerin ve akademisyenlerin konu hakkındaki düşünce ve önerilerine yer verilerek, Kanun'da yer alan faaliyet raporu denetimi zorunluluğunun Türkiye şartlarında uygulanabilir olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish Commercial Code No: 6102 has brought about significant changes and innovations in audit. One of these changes is the audit obligation of annual reports of Companies with share Capital, which is main topic of this thesis. The aim of this study is indicate the duties and responsibilities of regulatory authorities, auditors and firms to maintain the audit of annual reports properly in Turkey. In this study, the reasons for including the annual reports into the audit scope and similar practices in other countries have been firstly examined. Then the reasons for not being able to include all of the companies with share capital into the scope of audit via the Code No: 6335 before Turkish commercial code have been analysed. After that the possible difficulties of the firms which have to make the audit of annual reports for the first time and have the specific qualifications can face in this process have been tried to be discovered. On the other hand, it has been also questioned that because the audit will be implemented for the first time, the way of the audit, the possible problems they have in the process and the way they give insurance the users of financial statement at the end of the process. Finally, mentioning the views and opinions of the regulatory authorities, the independent auditors and academicians it has been examined whether the audit obligation of annual reports expressed in the Turkish Commercial Code No: 6102 can be practised in Turkey or not.