Başarılı şirket birleşmelerinin sonuçları: Sigorta aracılık şirketi örneği
Successful results of merger: The case of insurance brokerage company
- Tez No: 366767
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
İki veya daha fazla kişi arasında ticaret yapmak ve kar elde etmek amacıyla kurulan ortaklıklara şirket denir. Şirketlerle ilgili kuruluş ve uygulamayla alakalı hususlar Türk Ticaret Kanununda, şirketlerin vergi karşısındaki durumları ise vergi kanunlarında belirlenmiştir. Kamuyu ilgilendiren tüm yasalar gerçek kişi ve kuruluşların yanında tüzel kişi olan şirketleri de kapsamaktadır. Hukukumuzda şirketler gerçek kişi ve sermaye şirketleri olarak ele alınmaktadır. Birleşme konusu ağırlıklı olarak sermaye şirketlerinin ve özellikle de anonim şirketlerle, limited şirketlerin ilgi alanınan girmektedir. Şirket ortakları, esas sermaye miktarı, kuruluş sözleşmesi gibi faktörler şirketlerin ortak unsurlarıdır. Şirket birleşmelerinin olabilmesi için irade beyanı, birleşmeye uygun bir ortam ve yasal uygunluk önemli koşullardır. Şirket birleşmelerinde katılma, devralma ve satınalma yöntemleri kullanılmaktadır. Bu birleşmeler teknik olarak bağlı oldukları sektöre ve sektöre bağlı yan sektörleri kapsayacak şekilde uygulanmaktadır. Literatürde bu tarz birleşmeler yatay, dikey, aynı merkezli ve karma birleşme olarak ele alınmaktadır. Hukuki birleşme çeşitleri ve uluslararası şirket birleşmeleri de bu konunun farklı boyutlarını oluşturmaktadır. Şirket birleşmelerinde yasal çerçevenin bilinmesi önemlidir. Şirket birleşmelerinde yasal çerçeve Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu, Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun ve Vergi Kanunları ile belirlenmiştir. Şirket birleşmelerini gerekli kılan sebepler birleşme konusunun önemli bir aşamasıdır. Şirket Birleşmeleri zamanla bir bilgi birikimin ve tekniklerin oluşmasını sağlamıştır. Şirket birleşmelerinde ölçek ekonomilerinden, yüksek teknolojiden yararlanmak gereklidir. Ayrıca şirketin kendi içinde büyümeye çalışması, ürün çeşitlendirmesi yapması önemlidir. Birleşmede yetenekli yönetime sahip olunması, otoritelerin bu birleşmeyi olumlu karşılaması, birleşmenin şirketin piyasa değerini ve saygınlığını artırması birleşmenin olumlu sonuçlarıdır. Şirketlerin birleşmeleri beraberinde kapasitenin artmasını ve bir sinerjinin ortaya çıkmasını sağlaması açısından olumlu sonuçlardır. Şirket Birleşmeleri uzun bir süreci içine almaktadır. Bu süreçte şirket çalışanlarının psikolojisinin bilinmesi ve ona göre önlemler alınması da bir aşamadır. Bundan sonraki aşamalar teknik niteliktedir. Şirket birleşmeleri hazırlık aşaması ve uygulama aşaması diye iki ana bölümde gerçekleşmektedir. Hazırlık aşaması ve uygulama aşamasını yürütecek uzman grubun oluşturulması birinci aşamadır. Bu aşamadan sonra sürecin aşamalarının yöntimi de teknik bir sorundur. Hazırlık aşamasından sonra yapılan her çalışma bir aşamayı ifade eder. Sektör analizi, birleşilecek karşı firmanın tespiti, aday firmaların elenmesi, kalan firmaların tekrar analiz edilmesi birleşme sürecinin başlamasından önceki safhalardır. Birleşme safhasında ise birleşilecek firmanın değerlendirilmesi ve bu değerlendirmede uygulanacak yöntemlerin tespiti önemlidir. Şirket birleşmesi gerçekleştikten sonra ise birleşen şirketler arasında uyumun sağlanması ve riskin yönetilmesi gerekir. Şirket birleşmelerinin maddi yönü yanında psikolojik ve moral değerler de önem taşımaktadır. Şirket birleşmelerinde hazırlık ve uygulama aşamalarına paralel olarak iletişimin kurulması, tarafların belirlenmesi, hazırlık aşaması ile ilgili ön çalışmalar, ilk görüşmelerin başlaması ve niyet mektubunun hazırlanması, şirket birleşmelerinde değerleme kriterlerinin belirlenmesi eş zamanlı olarak yürütülen çalışmalardır. Şirket birleşmesinin sonuçlanması ile birlikte başlayan engtegrasyon evresinde birleşme raporu ve dönemsel bilançoların hazırlaması da gerekir. Şirket birleşmelerinde yasal sürecin bitirilmesinde en önemli rolü oynayan faktörlerden biri de bilirkişi raporlarıdır. Şirket birleşmeleri sözleşmenin tamamlanması, ticaret mahkemesinin birleşme kararını onaylaması ve ticaret sicil kayıtlarının yayınlanması ile son bulmaktadır. Şirketlerin birleşmeleri ile ilgili uygulamada sigorta aracılık (acente) hizmetleri sektöründe faaliyet gösteren iki firmanın devralma yoluyla birleşmesi ele alınmıştır. Bu uygulama hazırlanırken, sigorta sektörünün dünyadaki ve Türkiye'deki durumuna da özetle dokunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Between two or more people to do business and to obtain profit company called the partnership. Company regarding matters related to the establishment and implementation in the Turkish Commercial Code, companies across the states' tax laws, the tax is determined on. All laws and public interest organizations besides the actual person includes companies with legal entities. Our company law and capital companies are treated as real people. Mergers mainly in capital companies subject to joint stock companies, and in particular, the interests of a limited liability company that is entering. The company's partners, based on the amount of capital, factors such as the articles of incorporation of the company are the common elements. Declaration of intent to be mergers, mergers in a suitable environment and legal compliance are important requirements. Participate in mergers, acquisitions and procurement methods are used. Again, this merger is technically dependent on the sector and sector subsectors is applied to cover. In the literature, this kind of horizontal mergers, vertical mergers are considered as the same based and mixed. The merger kinds of law and international mergers constitute the different dimensions of these issues. It is important to know the legal framework for mergers and acquisitions. The company is a legal framework for hazard of the Turkish Commercial Code, Seramy Market Law, the Law on Protection of Competition and Tax Law has been identified with. The entities with legal. " In merger and the reasons necessitating the issue of merger is an important step. Mergers time and technical knowledge has enabled the creation of. Shir-ket in mergers, economies of scale, it is necessary to take advantage of high teknolojidn. In addition to growth in the company's own work, it is important to make product diversification. Merger to have talented management, authorities positively welcome this merger, the merger of the company's market value and dignity are to increase the positive results of the merger. Berabeı of companies in mergers and synergies to increase capacity to bring positive results. Merger is a long process to get into. In this process, the company's employees and according to her psyche, and to know the measures are a step. The next step is of a technical nature. Mergers preparation phase and implementation phase as is done in two main sections. The preparation phase and implementation phase of the expert group will walk thet is the first step to comprise only. After this stage of the process of progressive-ing is a technical problem at my chipped. After the preparatory phase of a phase refers to any work done. Industry analysis, company's determination to unite against the screening of candidate companies, the remaining firms reload the analysis phase of the merger process are before the start. In the evaluation phase of the merger, the merged firm will and determination of this value. In the method to be applied is important. The combined company after the merger takes place between ensuring compliance and risk needs to be managed. Besides the financial aspects of mergers, psychological and moral values are also important maker. Mergers in the preparation and implementation in parallel with the Communication establishment, party identification, preparation phase on preliminary studies, the first sight of the start and the letter of intent preparation, mergers and acquisitions valuation Determining the criteria simultaneously is the work carried. Engtegrasyo beginning with the conclusion of mergers in the merger stage of the preparation of reports and periodic balance is also required. Completion of the merger in the legal process, one of the most important factors that play a role are the expert report. Mergers the completion of the contract, the decision to approve the merger of the court of commerce and trade registers and ends with the spread. and to bring a synergy positive results. Application related to the merger of companies through insurance agency services operating in the sector merger of the two firms is handled through inheritance. In preparing this application, the insurance industry to summarize the situation in Turkey and the world is touched. to bring positive results.