Kur'ân'da bir anlatım türü olarak mukayeseli anlatım
The comparati̇ve expressi̇on as an exposi̇ti̇on type in kKran
  1. Tez No: 358443
  2. Yazar: YUNUS İŞERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Şuurlu her insanın ve maksatlı herbir ifadenin elbette bir üslûbu vardır ve olmalıdır. İnsanlığın dünyevî hayatlarını tanzim eden, dünya ve ahiret mutluluklarını temin eden ilâhî kitapların ve onların sonuncusu ve en kapsamlısı olan Kur'ân-ı Kerim'in de elbette kendisine has bir anlatım üslûbu bulunacaktır. Kur'ân-ı Kerim, mevzusuna, muhataplarına ve makamına göre anlatım üslûbunu değiştirir ve çeşitlendirir. Her bir makamda o makama münasip ayrı bir anlatım türü ve üslûbu kullanır. Açıklayıcı, tasvir edici, öğütleyici, kanıtlayıcı, öyküleyici, tartışmacı, temsîlî ve mukayese edici gibi anlatım üslupları vardır. Bunlardan biri olan mukayeseli anlatım üslubu ve Kur'ân'daki mukayeseler önemli bir mevkiye sahiptir. İşte bu çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde anlatımla ilgili kavramlar ve Kur'ân'ın anlatım türleri izah edilmiş ve bu anlatım türlerinden biri olan mukayeseli anlatım türü detaylıca incelenmiştir. İkinci bölümde ise yukarıda ana hatları belirtilen, Kur'ân'daki mukayese türleri konu başlıkları altında âyet veya âyetler grubundan örnekler verilmek suretiyle izah edilmiştir. Kur'ân'daki mukayeseler ana hatlarıyla“Mukayeseye Konu Olanlar Bakımından”ve“Mukayese Tarzı Bakımından”olmak üzere ikiye ayrılır. Mukayeseye konu olanlar da yine kendi içinde“İnanç Gruplarının Birbiriyle Mukayesesi”ve“Fertler Arası Mukayeseler”olmak üzere iki grupta toplanır. Mukayese Tarzı Bakımından yapılan mukayeseler de yine kendi içinde“Doğrudan Yapılmış Mukayeseler”ve“Teşbih ve Temsiller Yoluyla Yapılmış Mukayeseler”olmak üzere iki gruba ayrılır. İçerisinde mukayeselerin yapıldığı her bir âyet veya âyetler grubu bazen pek çok konuyu ihtiva edebilecek kadar kapsamlı ve manâ yüklüdür.
Özet (Çeviri)
Eeach conscious person and expression having a purpose have a style and personally, I think that ıt should be. Besides Holly Books organizing wordly life of people and assuring their happiness of living and the other life, the last and comprehensive one of them, Holly Koran has its own particular expression style, certainly. The Holly Koran changes its expression style in respect of its drawees, positions, subjects and diversifies them. It uses a particular expression style and kind in each position. We see expression methods such as explanatory, descriptive, advicing, proving, argumantative, narrative, imaginative and comparative in its extraordinary statements. The comparative one of these and comparisons in Holly Koran have a important position. Our work includes two parts. On the first part, it is explained concepts regarding the expression and Koran's expression types ve the comparative one of these is examined in details. On the second part, stated the main lines of if above, Koran's comparative types are explained in the theme titles of its own giving examples with ayah. It is divided up two parts as In Terms of Those Being Topic Across Compararison and In terms of Comparative Type. Those being topic across comparison is gathered basically in two parts as“The Comparisons Between Different Groups with Beliefs”and“The Comparisons Between Individuals”, though. Moreover, the comparisons regarding Comparison Type is seperated in two parts as Directly Comparisons and Comparisons by way of similes and examples. Each ayah and its groups which have comparisons are extensive and loaded with significance enough to include plenty of subjects.