Kur'ân'da temsili anlatım
Representational expression in the Qur'an
- Tez No: 931282
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kur‟ân-ı Kerîm, insanları hidayete çağırmak ve ilâhî hakikatleri öğretmek amacıyla güçlü bir anlatım dili ve yöntemleri içeren kutsal bir rehberdir. Bu bağlamda temsili anlatım, soyut hakikatleri somut örneklerle açıklayarak anlaĢılmasını kolaylaĢtıran ve Kur‟ân‟ın üstün belâgat ve fesahat özelliklerini yansıtan bir anlatım türü olarak öne çıkar. ÇalıĢmada, Kur‟ân‟da yer alan temsillerin insanlara doğruyu göstermedeki etkisi vurgulanmıĢtır. Tezde, temsillerin insan zihnini etkileyen bir yöntem olarak kullanıldığı ve bu yöntemin Kur‟ân‟ın pedagojik gücünün bir göstergesi olduğu belirtilmiĢtir. Kur‟ân‟da yer alan 114 mesel, insanlara ilâhî hakikatleri öğretmek, onları düĢündürmek ve tefekküre sevk etmek amacıyla kullanılmıĢtır. Bu meseller, insanların günlük hayatlarında karĢılaĢabileceği olgular, tabiat olayları, hayvan davranıĢları ve toplumsal iliĢkiler gibi somut örneklerden seçilmiĢtir. ÇalıĢmada, temsillerin edebi özellikleri de incelenmiĢ, teĢbîh-i temsîl, istiâre-i temsîliyye ve teĢbîh-i zımnî gibi sanatların mesellerin yapı taĢlarını oluĢturduğu belirtilmiĢtir. Tevhid, Ģirk, iman, küfür gibi kavramların, somut olaylarla iliĢkilendirilerek daha anlaĢılır hale getirildiği ifade edilmiĢtir. Bu anlatım yöntemi, bireylerin hem kavrayıĢlarını hem de duygusal etkilenimlerini artırarak Kur‟ân‟ın mesajlarını derinlemesine anlamalarını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Qur'an is a sacred guide that incorporates a powerful language and methods of expression to call people to guidance and teach divine truths. In this context, parabolic expression stands out as a method of explanation that simplifies abstract truths through concrete examples and reflects the Qur'an's exceptional eloquence and fluency. This study emphasizes the impact of the parables in the Qur'an on guiding people towards the truth. The thesis highlights that parables are employed as a method that influences the human mind and that this method is a reflection of the Qur'an's pedagogical power. The 114 parables in the Qur'an are used to teach divine truths, encourage reflection, and prompt contemplation. These parables are drawn from concrete examples such as phenomena encountered in daily life, natural events, animal behaviors, and social relationships. The study also examines the literary features of the parables, noting that rhetorical arts such as tashbih-i tamthili (simile through representation), istiare-i tamthiliyye (metaphor through representation), and tashbih-i zamni (implicit simile) form the building blocks of these parables. It is expressed that concepts such as tawhid (oneness of God), shirk (associating partners with God), iman (faith), and kufr (disbelief) are made more comprehensible by being associated with concrete events. This method of expression enhances both individuals' understanding and their emotional engagement, enabling a deeper comprehension of the Qur'an's messages.