Örgütlerde yaşanan romantik ilişkiler: Örgütsel davranışlar üzerindeki etkisine yönelik algılar üzerine bir araştırma
Romantic relationships in organizations: A research on perceptions towards the effects on organizational behaviors
  1. Tez No: 358452
  2. Yazar: SEDA GÜLBEN UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET VAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışması, işyerinde yaşanan romantik ilişkiler sonucunda ortaya çıkan davranış değişikliklerine yönelik algıları araştırmaktadır. Değişikliği incelenen davranışlar iş performansı, iş doyumu, motivasyon ve örgütsel bağlılıktır. Bu amaçla aşkın temeli olan bağlanma kuramı, işyerinde yaşanan romantik ilişkiler, konuyla ilgili kuramlar, işyerinde yaşanan romantik ilişkilerin sonuçları açıklanmıştır. Çalışma kapsamında veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Katılımcıların bir kısmı anketi online (çevrimiçi) doldurmuş, bir kısmı ise formları elden teslim etmiştir. Ankara, Kırklareli, İstanbul ve Bursa'da yaşayan, özel ve kamu sektörünün farklı bölümlerinde çalışan, yaşları 15-64 arasında değişen 229 katılımcıdan toplanan verilere faktör analizi uygulanmıştır. Uygulanan faktör analizi ile kadın ve erkekte işyerinde yaşanan romantik ilişki sonucunda ortaya çıkan davranışlar“olumlu”,“olumlu olmayan”,“kayırmacı”,“iletişimi artırmaya yönelik”ve“diğer çalışanlardan tepki davranışları almak”olmak üzere beş temel faktör altında toplanmıştır. Ardından her bir algıyı açıklamak üzere çeşitli demografik değişkenlerle oluşturulan regresyon denklemlerinden beklenen açıklayıcılık elde edilememiştir. Bu durumun ortaya çıkmasında kontrol edilemeyen değişkenlerin etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the perception about behavioral changes resulting from romantic relationships in organizations. These behaviors are work performance, job satisfaction, motivation and organizational commitment. For this purpose, a literature review was made on attachment theory which is the basis of love and romantic relationships in the workplace, together with the results of romantic relationships in the workplace. In this study, questionnaire was used as the data collection method. While some participants have completed the survey online, some of them have filled out printed questionnaires. Factor analysis was applied to data that was collected from 229 participants living in Ankara, Kırklareli, Istanbul and Bursa, working in private and public sectors, between the ages of 15-64. Behaviors resulting from romantic relationships in the workplace were grouped under five main factors:“favorable”,“unfavorable”,“favoritism/nepotism”,“interaction”and“negative reaction”. However, the regression equation that was formed by various demographic variables did not have significant enough explanatory power. The reason for this, was the probable dominance of uncontrolled variables that were not taken into consideration.