Kamu örgütlerindeki sık hareketlilik, rotasyon ve mobilite uygulamalarının iş tatmin düzeyine etkisi
Effect of on frequent movement, rotation and mobility on work satisfaction level in public organizations
- Tez No: 358451
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SIDDIK KARAMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma; kamu kurumlarının çalışanlar arasında belirsiz periyotlarda uyguladıkları rotasyon ile sık hareketliliğin ve kısa aralıklarla gerçekleştirdikleri mobilitenin, çalışanlar üzerindeki etkisini ortaya koyarak, oluşan bu etki ile çalışanların iş tatmin boyutlarını ilişkilendirebilmek ve düzeltici tedbirlerin alınmasına yönelik önerileri ortaya koyabilmek amacı ile yapılmıştır. Çalışma; bir kamu kurumunda çalışan personele yönelik gerçekleştirilmiş olup, rotasyon-mobilite-sık hareketliliğe tabi tutulan ve tutulmayan personelin iş tatmin düzeyleri arasında fark olup olmadığı ve demografik değişkenler ile hizmet süresi değişkenlerinin iş tatminlerinde oluşturduğu etkileri analiz etmektedir. Çalışmaya konu olan kamu kurumunda; rotasyon-mobilite-sık hareketliliğe tabi tutulan çalışanların iş tatminlerinin eğitim ve gelir düzeyi ile işin gelecek güvencesi taşımasından önemli ölçüde etkilendiği, çalışanların rotasyon-mobilite ve sık hareketlilik uygulamalarını bir cezalandırma politikası olarak gördükleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Görev yeri değişikliğine tabi tutulan personel ile görev yeri değişikliğine tabi tutulmayan işgörenlerin iş tatmini düzeylerinde ise anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out for being able to relate the dimensions of work satisfaction of the employees with this effect and for being able to put forward the proposals in the direction of taking the corrective measures by putting forward the effect of the rotation together with frequent movement that the public organizations are applying among the employees and the mobility that the public organizations are realizing within short periods. The work has been realized in the direction of personnel that are employed in a public organization and analyzes whether there are differences in the satisfaction levels of the personnel that are subjected to rotation - mobility - frequent movement and analyzes the effects that the demographic variables together with the service period variables form on the work satisfactions. The results have been reached on that the work satisfactions of the employees that are being subjected to rotation - mobility - frequent movement in the public organizations that form the subject of the work are being affected to a great extent from the level of education and revenue levels together with the future safety and that the employees see the rotation - mobility - frequent movement applications as penal policy. Whereas, not any meaningful difference could be found in the work satisfaction levels of the personnel that are subjected to location of duty changes and the work labor employees that are not subjected to location of duty changes.