Led teknolojisi ve müzelerde kullanılırlığı üzerine değerlendirme
Led technology and evaluation of its usability in museums
  1. Tez No: 358458
  2. Yazar: NATALİ NIVART KOÇYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KILIÇ SİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Aydınlatma alanında yeni teknolojiler geliştikçe, yenilikler müze yapılarında da yer bulmaya başlamıştır. Bunlardan en önemlisi LED ışık kaynakları ile ilgili gelişmelerdir. Müzelerde de kullanılmaya başlanan bu ışık kaynağının getiri ve götürülerinin (avantaj ve dezavantajlarının) ne olduğunun bilinmesi gereklidir. Piyasayı hızla kaplayan LED'li ışık kaynaklarının müzelere sokulması ne kadar doğrudur? Bu, araştırılması gereken bir konudur. Çünkü müzeler, herhangi bir konut, ofis ya da otel gibi yalnızca aydınlatma konuları ile ilgili değil, koruma konuları ile de önem kazanan farklı bir kategoridedir. Bu çalışmada, müze aydınlatmasında yaşanılan sorunlar, koruma için gereklilikler açıklanmış, bu doğrultuda müzelerde genellikle kullanılan ışık kaynakları incelenmiştir. LED'li ışık kaynakları açıklanarak, diğer ışık kaynakları ile karşılaştırma yapılmıştır. Böylelikle LED'lerin artı ve eksileri göz önüne serilmek istenmiştir. LED'li ışık kaynağı kullanan müzelerden örnekler verilmiş, araştırma verileri açıklanmıştır. Müzelerde LED'in kullanımı ile ilgili yaşanan tartışmalar ve yapılan çalışmalara değinilmiştir. Aydınlatma uzmanları ve müze yetkilileri ile görüşülmüş, görüşleri paylaşılmıştır. Aydınlatma ve müzecilik alanında olabildiğince etkinlik, kongre ve fuarlar ziyaret edilmiş; uzman görüşleri alınmıştir. Birçok müzenin LED'li ışık kaynaklarına geçişindeki ana neden, enerji verimliliği ile ilgili görünmektedir. Avrupa Birliği, bunun yanında pek çok ülkede yasaklanan akkor lambalar yerine, önerilen kompakt flüorışıl lambalar, enerji tasarrufu sağlasa da, zararlı ışınım yayımladıkları için müzelerde tercih edilmemektedir; ya da filtre ile kullanılmaktadırlar. Filtre de ekstra harcama getirmektedir. Oysa LED lambalar böyle sorunlar çıkarmamakta, ek parça gerektirmemektedir. Ancak LED'li ışık kaynaklarının halen çözülmesi gereken sorunları bulunmaktadır. Tez kapsamı içinde buna değinilecektir.
Özet (Çeviri)
As new technologies started to improve in lighting area, innovations started to take place in museum buildings. The most important one among these improvements is LED light sources. The advantages and disadvantages of these light sources must be known. Is it correct to have LED light source in museums which started to take place in market so quickly? This is a subject must be researched. Because museums are not places like houses, hotels or offices which only concerned with lighting; they also have importance in preventive conservation. In this study, problems in museum lighting and needs in conservation are explained. According to this, light sources which are generally used in museums are examined. These light sources and LED light sources are compared. By this way, pros and cons of LED lighting wanted to be shown. Examples of museums that uses LED lighting are given. Discussions and researches about usage of LED lighting in museums are mentioned. Interviewed with lighting designers and museums specialists. As much as events of museum and lighting field were attended and expert opinions were taken. The main reason for museums starting to use LED light sources seems energy saving. Instead of encandescent lamp whict is forbidden in European Union and many other countries; compact flourescent lamps are suggested. However they save energy, they are not prefered for using in museums as they radiate harmful radiation. Or they are used with filters, which is extra expense. While LED lamps do not have these kind of problems, they do not need extra component. However LED's still have problems which must be solved. They will be mentioned in thesis content.