Sanat müzelerinde etkileşimli alanlar
Interactive spaces in art museums
  1. Tez No: 358464
  2. Yazar: SALİHA NESLİ GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADRİYE TEZCAN AKMEHMET, YRD. DOÇ. DR. SİMGE ORHUN, YRD. DOÇ. MEHMET ŞAH MALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çağdaş müzecilik anlayışının benimsenmesiyle beraber, nesne odaklı yaklaşım yerini izleyici odaklı yaklaşıma bırakmıştır. İzleyici odaklı yaklaşım, müze ve çevresinde değişimlere yol açmış, izleyiciyi ön planda tutan etkinlik ve uygulamalar yapılmıştır. Teknolojik gelişmeler ve sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçişle yaşanan toplumsal dönüşümler de, bu değişimleri desteklemiştir. Müzelerin toplumsal rolünün ve toplumla kurduğu ilişkinin zamanla değişmesi ve teknolojik gelişimin olanakları, sergileme yöntem ve tekniklerini etkileyerek sergilerin yapısını değiştirmektedir. Sergileme alanlarının da değişime uğradığı ve izleyicilere yönelik etkileşimli galerilerin ve alanların oluşturulduğu görülmektedir. Oluşturulan etkileşimli galeri ve alanlarda, süreç ve süreçte edinilen bilgiler ön plana çıkmaktadır. Tezle, fiziksel bağlamda sanat müzelerinin etkileşimli alanlarındaki sergilemenin anlaşılmasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu bağlamda, sanat müzeleri etkileşimli alanlarının doğası hakkında ve daha spesifik olarak hedef kitle için sanat nesnesinin dönüştürülmesi, yorumlanması, ve sunulmasıyla ilişkili sanat müzelerinin etkileşimli alanlarının sergi tasarım stratejileri hakkında veriler toplamak hedeflenmiştir. Tez kapsamında, sanat müzelerinde etkileşimli galeriler ve sergi alanlarına yönelik çalışmalar ve yaklaşımlardan yola çıkılarak anket yöntemiyle saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonunda etkileşimli galeri ve alanların çoğunlukla aile ve çocukları hedef aldığı, eğitimsel ihtiyaçlarla düzenlendiği ve müze koleksiyonuyla ilişkili olmak üzere bilginin aktarılması ve deneyimin sağlanması için çeşitli sergileme yöntem ve tekniklerin kullanıldığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Together with the adoption of modern museology, object-oriented approach gave place to the audience-driven approach. Audience-oriented approach, has led to changes in and around the museum, besides applications and activities which foreground audiences were made. Technological advances and social transformations experienced by transition from industrial society to information society have also supported this change. Social role of the museums and their relation with society which change over time and opportunities of technological development changes the structure of the exhibitions by influencing the presentation methods and its techniques. It is seen that exhibition spaces are also subjected to change and interactive galleries, spaces for audience were created. In the created interactive galleries and spaces, process and the information obtained in the process come into prominence. In this thesis, it is aimed to contribute to the understanding of the display of interactive spaces in the physical context of art museums. In this context, It is targeted to collect data about the nature of interactive spaces in art museums and more specifically to gather data about the exhibition design strategies of art museums's interactive areas regarding the installation, display and interpretation of art objects for target audiences. In the scope of this thesis, by starting from the studies and approaches for galleries and exhibition areas in the interactive art museums, field research was conducted through questionnaire method. In the result of this research has been understood that these galleries and spaces which is mostly for families and children, arranging for educational needs and using various exhibition techniques and methods for providing experience and transferring of knowledge regarding to museum collection.