İşletmelerde hile riskinin önlenmesi ve hastane işletmelerinde uygulama
Preventing of fraud risk in business and an application in hospitals
- Tez No: 358474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AZALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Tüm dünyada hileli finansal raporlama sorun haline gelmiştir. İşletmeler de bu sorunu aşmak için birtakım önlemler almayı gerekli görmüşlerdir. Denetçiler hile riskini ölçüp ve değerleyerek yönetime bilgi vermelidirler. Hilenin olduğu yerde, hilenin unsurları olan baskı, fırsat ve haklı gösterme vardır. Bu unsurlar altında çok çeşitli hile risk faktörleri vardır. Bu unsurların her üçünün de mevcut olması hile riskini artırmaktadır. Hile riski ölçülürken; hile risk faktörlerinin incelenmesini, değerlendirilmesi, önlenmesi bu çalışmada anlatılmıştır. Hastane işletmelerinde iç kontrol politika ve prosedürlerinin uygulanması, ihbar hatlarının kurulması, dürüst çalışanların işe alınması, çalışanlara hile konulu eğitimler verilmesi, işletme etik kurallarının geliştirilmesi, işletmede hile riskinin sürekli gözlenmesi, değerlendirilmesi ve ortaya çıkan hata ve hile risklerinin en aza indirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada hastane işletmelerinde hile riskinin ölçülüp değerlendirilmesine gereken önemin verilip verilmediğinin araştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fraudulent financial reporting has become a problem all over the world. To overcome this problem, businesses are also taking some precautions are necessary. Auditors, fraud risk by measuring and valuation management should provide information. Where there is of the fraud, fraud elements of which are: pressure, opportunity, and are justified. These elements are a large variety of fraud risk factors. Be available in all three of these elements increase the risk of fraud. When measuring the risk of fraud; fraud risk factors examination, assessment, prevention is described in this study. In the hospital enterprises implementation of internal control policies and procedures, establishment of hotline, honest employees hiring, giving training to employees on fraud, development of ethical rules of business, continuous monitoring of business fraud risks, evaluation and minimizing the risk of fraud and error was aimed. In this study, the risk of fraud in hospital business is measured and evaluation was conducted to investigate if proper attention is granted.