Türkiye'de deniz ulaşım sektöründeki firmaların gemi yatırım stratejileri ve finansmanı; bir uygulama
Maritime transport sector in turkey ship investment strategies and financing of companies; one application
- Tez No: 358506
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin, sahip olduğu bu coğrafi avantaj ile dünya deniz taşımacılığında söz sahibi bir konumda olması gerekir. Oysa; deniz ticaret filosu ağırlıklı olarak küçük tonajlı ve yaşlı gemilerden oluşan Türkiye, kendisinden beklenen konumun çok gerisindedir. Bu çalışmada, Türkiye'de deniz ulaşım sektöründeki firmaların gemi yatırım stratejileri hakkında mevcut durum ve gemi alımlarının finansmanında kaynak tahsisi aşamasında ne tür sorunların yaşandığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma, nitel araştırma teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Amaçlı örneklem belirleme yöntemi kullanılarak deniz ulaşım firmaları belirlenmiştir. Nitel araştırma veri toplama tekniklerinden“Görüşme”yöntemi ile veriler toplanmıştır. Bu veriler, NVivo 10 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada; kredi veren kuruluşlar olarak bankaların da konu hakkındaki uygulamalarını içeren bir bölüm bulunmaktadır. Yapılan çalışma neticesinde, Türkiye'de gemi alımlarının finansmanı için denizcilik sektörüne yeterli kaynak aktarımının sağlanamadığı, kredi kurumlarının konu hakkında yeterli uzmanlığa sahip olmadığı ve kamusal desteğin istenilen seviyede olmadığı gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey, which is surrounded by sea on three sides, should have to be a leader in sea transportation with its unique geographical location. However, the Turkish merchant fleet mainly consist of elderly and small tonnage vessels and so, Turkey is far behind the expectations. In this study, the shipping investment and financing strategies of the marine companies in Turkey is investigated and the drawbacks regarding to those strategies are set out. The issues in this study have been analyzed by using qualitative research techniques. Using purposive sampling method the marine transportation companies have been identified. In this study, the“interwiev”technique which is one of the qualitative research data collection techniques, has been utilized. The collacted data has been scrutinized by the program NVivo 10. In this study, the financing praxis of the banks as lenders, have also been expounded. As an out come of the study, it has been conculuded that the adequate resources has not been allocated to the maritime sector; the credit institutions lack sufficient expertise; and institutional support is not on the desired level.