Duygusal zeka ile bütüncül performansın bir unsuru olarak örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişki Adnan Menderes Üniversitesi idari personeli üzerine bir uygulama
From the subdimensions of emotional and holistic performance relationship of organizational citizenship behaviours Adnan Menderes University an i̇mplementation on administrative personel
- Tez No: 358507
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, Adnan Menderes Üniversitesi İdari Personeli'nin duygusal zekaları ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın ilk bölümünde; duygusal zekayı oluşturan zeka, duygu, duygusal zeka kavramları, zeka modelleri, duygusal zeka boyutları ve iş yaşamında duygusal zekanın önemi ile ilgili konular ele alınmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise; örgütsel vatandaşlık davranışlarını içine alan bütüncül performans ve bağlamsal performans kavramı, bağlamsal performans ile görev performansı arasındaki farklar, örgütsel vatandaşlık davranışları tanımı ve alt boyutları, duygusal zeka ile; bütüncül performans ve ÖVD' nin karşılaştırılması konuları ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölüm ise; çalışmanın uygulama kısmını oluşturmaktadır. Basit tesadüfî örnekleme yöntemi ile seçilen Adnan Menderes Üniversitesi'nde çalışan 109 İdari Personel üzerinde anket uygulanmıştır. Yapılan anket çalışmasında elde edilen bulgular SPSS 18.0 istatistiksel veri analiz programı ile değerlendirilmiştir. Bu analiz sonucunda, duygusal zeka ile ÖVD arasında anlamlı bir pozitif ilişki bulunmuştur. Bu sonuca göre, duygusal zeka arttıkça, katılımcıların ÖVD leri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search the relation of emotional intelligence and organizational citizenship behaviours of the administrative personals in Adnan Menderes University. In the first part the search, it is mentioned about the subjects related to the intelligence generating the emotional intelligence, the emotion, the terms of emotional intelligence, the models of intelligence, the dimensions of emotional intelligence, the importance of emotional intelligence in business life. In the second part of the search; it is handled the holistic approach and the concept of contextual performance containing the behaviours of organizational citizenship, the difference between contextual performance and mission performance, the definition of organizational citizenship behaviours and its subdimensions with emotional intelligence; the subject of comparison of holistic performance and OCB. Third and last part composes the implementing of the study. The questionnaire is conducted on 109 administrative personnel of Adnan Menderes Univesity chosen with the method of simple random sampling. The findings achieved in conducted questionnaire are evaluated with SPSS 18.00 statistical analysis of data programme. In the result of this analysis, it is found that there is a positive relation between emotional intelligence and OCB. According to this result, The more the emotional intelligence increases, the more OCB of the participants are inreases.