Nâbî'nin Münşeâtı
The Munseat of Nabi
- Tez No: 358514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASAN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Nâbî, XVII.yüzyılın osmanlı edebiyatında en önemli zirve şahsiyetlerinden biridir. Pek çok eseri bulunan Nâbî'nin, yazdığı mektuplardan oluşturulan Münşeât'ı ise onun eserleri arasında müstesna bir yere sahiptir. Bu tez çalışmasında bu eserin çevriyazısı yapılarak günümüz Türk-Latin alfabesine aktarılması ve tenkitli metin çalışması yapılmıştır. Münşeât, Nâbî'nin çeşitli zamanlarda, dostlarına ve devlet görevlilerine gönderdiği mektuplardan oluşmuştur. Ayrıca Nâbî'nin özel hayatına dair bilgiler de içermektedir. Bu mektuplar aracılığıyla Nâbî'nin nerelerde bulunduğu, hangi makamdaki kişilerle ilişkiler kurduğu, devrine yönelik sosyal gözlemleri, kullandığı sözlerin bugüne kadar gelmesi gibi özellikleri de öğrenebilmekteyiz. Yurtiçi ve yurtdışı kütüphanelerde bir çok nüshası olan Münşeât'ın çevriyazısının yapılması da işte bu yönlerden önem kazanmaktadır. Şairimizin hayatının keskin hatları işte bu eserde gizlidir. Bugüne kadar üzerinde sadece makalelerin yazıldığı Münşeât, bu çalışmayla beraber edebiyat dünyasına kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nâbî , XVIIth Century Ottoman literature is one of the most important personalities summit . With many works of Nâbî , created from a letter he wrote while Muncheat has a special place among his works . In this study, transcription of this work done today and be transferred to the Turkish- Latin alphabet text study was conducted with critique . The Muncheat of Nâbî at various times , friends and consists of a letter sent to state officials . In addition, it contains information about the private lives of Nâbî . This is where to look for Nâbî through letters , which has established relationships with people in authority , for the transfer of social observations, the words used to come so far , we can learn as well as features . Domestic and foreign libraries with many copies made of Muncheat in the transcription of these aspects are important here . Poet sharp lines of our lives here in this work is confidential. So far, only the articles written on the Muncheat , together with this work have been presented to the literary world