Teori ve uygulama bağlamında vergilemenin iktisadi kalkınma ve büyüme ile ilişkisi
The relationship of taxation in the context of theory and practice with economic development and growth
- Tez No: 358562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
19. yy'ın ikinci yarısı ve 20. yy'da kullanılan kalkınma kavramı, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra hem iktisat biliminin literatüründe hem de uluslararası alanda ele alınmıştır. Kalkınma kavramının önem kazanmasındaki temel neden ülkeler arasındaki kalkınmışlık farklılığının savaş sonrası dönemde net bir şekilde ortaya çıkmasıdır. 1970'li yılların ortalarından itibaren kalkınma kavramının büyüme kavramıyla eşanlamlı olarak kullanılması, kalkınmanın insani boyutunun gözardı edilmesine neden olmuş ve kalkınma sorununu ekonomik büyüme sorununa indirgemiştir. Oysa kalkınma, büyümeyi de içeren bir dönüşüm sürecini ifade etmektedir. Kalkınma sürecindeki bir ülkenin kalkınmayı nasıl finanse edeceği sorusu, kalkınmanın gerçek anlamda başarılı olabilmesi için oldukça önemli bir sorudur. Bu çalışmada ekonomik kalkınma kavramı en temel finansman biçimi olan vergileme ekseninde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Used in the second half of 19.th century and in the 20.th century, the term of development was not only discussed in the economic literature but it was discussed also in the international arena. The root cause for gaining importance of development is arising of the difference in development among countries after war clearly. Using the term growth instead of the term development since the middle of 1970's resulted to ignore the humanity side of development and it resulted to reduce development problem to economic growth problem. However, the development means a changing process which contains growth. The question of“How can a country finance development when it is in the process of development?”, is a very important question for success of development in the real manner. Economic development was discussed in the line with tax axis which is the root finance form.