Türkiye'deki milliyetçi fikir hareketlerinin dönüşümü (Milliyetçi basın üzerine bir inceleme)
The transformation of nationalist opinion movements in Turkey (An analysis upon nationalist press)
- Tez No: 358593
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 545
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki milliyetçi fikir hareketlerinin yaşadığı dönüşümü incelemek amaçlanmıştır. Çünkü Türkiye'de Cumhuriyet'in kurucu fikri payesini taşıyan Türk milliyetçiliği hiçbir zaman tekdüze bir ideolojik söylem olmamış, Türk fikir hayatında son derece geniş bir zeminde ve zengin bir görünüm arz etmiştir. Osmanlının son dönemi ve Cumhuriyetin kuruluşundaki dominant karakteri başta olmak üzere, günümüze kadar etkinliğini sürdürerek toplumsal, siyasal ve kültürel söylemler geliştiren, üstelik kendi içerisinde ayrışarak pek çok fraksiyona ayrılmış milliyetçilik gerçeği tez çalışmasının ilgi odağını oluşturmaktadır. Türk milliyetçiliğinin ve milliyetçi basının doğuşundan yüzyıl sonra, yeni şartlar karşısında ortaya koyduğu fikirlerin, sorunlar karşısında getirdiği çözüm önerilerinin, alternatif tezlerinin, iddialarının ve ideallerinin sorgulanması açısından bu tarihi bakışa, başlangıcından bugüne milliyetçi fikir hareketlerinin dönüşümünün incelenmesine ihtiyaç olduğu düşüncesiyle, bu tez çalışması yapılmıştır. Tez çalışmasına konu olan milliyetçi basın organlarının yüzyılı bulan yayın hayatlarının incelenmesiyle; konjonktüre, çağın gereklerine ve rakiplerine göre her seferinde yeniden tanımlanan milliyetçilik olgusunun Türkiye'ye ve dünyaya bir o kadar farklı bakış açısı ortaya çıkarılmıştır. Doğrudan bu akımın kendi yayın organlarındaki milliyetçi metinler üzerinden Türkiye'deki milliyetçi fikir hareketlerinin dönüşümünde hangi zihinsel yapıların ve süreçlerin işin içine dâhil olduğu açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde milliyetçiliğin teorik çerçevesi, kavramlar ve tarihi süreç üzerinden incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü Türkiye'de milliyetçiliğin tarihi gelişimine, Türk milliyetçiliğine ve milliyetçi basına ayrılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Türkiye'deki milliyetçi fikir hareketlerinin dönüşümü milliyetçi basın üzerinden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to investigate the transformation of national movements in Turkey. Because, in Turkey, Turkish nationalism that carries the idea of founder honour has never been a monotonous expression, and also it has showed very rich point of view at a very wide backround. As stated mainly; Ottoman's last age and the role, dominant chracter in the decleration of Turkish Republic, until this day Ottoman continued its efficiency as social, political and cultural expressions and also the nationalism reality that as decomposed inside itself composes the thesis focal point. After the birth of the Turkish nationalism and national press, from the point of the 'ideas' against the investigation of new circumstances, solution suggestions, alternative thesis, ideas, and ideals, from the beginning to the end, within the idea of demand to the investigation of the transformation of nationalist idea movements, this thesis has been done. As the subject to this thesis, investigation of approximate one hundred years of press organs' 'nationalism fact' that is conjunctrual, everytime and again newly identified according to the age's realities and competitors, had occured as much points of view. As directly, is wanted to be shown which mental constructions within this movement's nationalist writings on their own press organs and processes play role. In the first section of the thesis, the theorical side of the nationalism is investigated within the concepts and historical process. The study's second part is seperated for the historical development of Turkish nationalism and nationalist press. At the study's third part, the transformation of nationalist idea movements is analysed within nationalist press.