Günlük gazete karikatüründe hegemonyanın inşası ve rızanın üretimi: Salih Memecan karikatürleri
Construction of hegemony and production of assent in daily newspaper cartoons: Salih Memecan cartoons
  1. Tez No: 358592
  2. Yazar: EMRE DAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SADULLAH ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Yaygın kanı karikatürün doğasında protest bir eğilimin yattığı yönünde olsa da, siyasi iktidarların kitleler üzerinde tahakküm oluştururken ve kitleleri kendi eylemlerine rıza göstermeye ikna ederken başvurdukları yollardan birisi de günlük gazete karikatürleridir. Haber metinlerinin yazıyla, dil aracılığıyla oluşturduğu söylemi karikatürler metnin cisimleşmiş görüntüsüyle yaratmaktadır. Zihinde yaratılmak istenen algı, karikatüre yüklenmiş simge, sembol ve mitlerle başarılmaktadır. Bu çalışmada, Sabah gazetesinin ilk sayfasında yer alan“Bizimcity”adlı köşesinde gündeme ilişkin konuları çizgileriyle yorumlayan Karikatürist Salih Memecan'ın 60. hükümet dönemindeki karikatürleri incelenmiştir. Memecan'ın“2010 Anayasa Değişikliği Referandumu”,“Ergenekon Davası”,“Türban Sorunu”olarak belirlenen üç konuya ilişkin karikatürleri üzerinden, göstergebilimsel çözümleme yöntemi kullanılarak iktidar hegemonyasının inşası ve bu hegemonyaya gösterilecek toplumsal rızayı üretme gayreti okunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the comman belief is that a protest aptitude lies in the nature of cartoons, one of the ways the political powers use when they construct tyranny on groups and when they persuade the groups to accept their attempts is cartoons. Cartoons create the expression the newspapper texts develop via writing and language with its materialized appearance. The perception tried to be created in mind is achieved with the symbol, icon and myth imputed in cartoons. In this study, the cartoons on 60th cabinet by Salih Memecan, who construes the topics related to diary with his drawings on his corner called“Bizim City”on the first page of Sabah Newspaper, are analysed. Via Memecan's cartoons related to three subjects such“Constitutional Referendum”,“Ergenekon Case”,“Turban Problem”the construction of hegemony and the effect of social acceptance on this hegemony tried to read through semiotical analysis method.