Hastanelerde halkla ilişkiler uygulamalarının sağlık personelinin iş doyumuna etkisi (Tarsus Devlet Hastanesi ve Mersin Özel Forum Yaşam Hastanesi)
Hastanelerde halkla i̇li̇şki̇ler uygulamalarinin sağlik personeli̇ni̇n i̇ş doyumuna etki̇si̇ (Tarsus Devlet Hastanesi̇ ve Mersi̇n Özel Forum Yaşam Hastanesi̇)
- Tez No: 358621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN MURAT HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Sağlık kuruluşlarının her basamağı ve özellikle de hastaneler, verdiği hizmetlerin toplum için önemi ve çalışma şartlarının zorluğu ile halkla ilişkiler faaliyetlerine çok fazla ihtiyaç duyulan sektörlerin başında gelmektedir. Halkla ilişkiler faaliyetleri, hastanelerin hedef kitlesi olan hasta ve yakınları için önemli olduğu kadar kurum çalışanları için de önem arz etmektedir. Çünkü başarılı bir halkla ilişkiler politikası ile hedef kitleyi memnun ederek, kurumun amaçlarına ulaşmak kolaylaşacağı gibi hedef kitleyi memnun etmesi beklenilen sağlık çalışanlarının iş motivasyonunu da arttıracaktır. Bu çalışmanın amacı sağlık kuruluşlarında yapılan halkla ilişkiler çalışmalarının hem çalışan açısından hem de hasta ve yakınları açısından işlev ve önemini vurgulamak, yapılan çalışmaların daha profesyonel düzenli çalışmalar haline getirmesine dikkat çekmektir. Araştırmanın temel bulguları özetle; halkla ilişkiler çalışmalarına kamu hastanelerine nazaran özel hastanede daha fazla önem verilmektedir. Bunun yansıması olarak da; özel hastanede çalışan sağlık personelinin iş doyumu devlet hastanesinde çalışan sağlık personeline göre daha yüksektir. Ayrıca hedef kitle ve sağlık çalışanlarına uygulanan halkla ilişkiler çalışmalarında denge kurulması da iş doyumunun sağlanması açısından son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Each step of the health institutions especially hospitals with the importance of servicing for society and difficulties of working conditions, come first of the sectors that need a lot of public relations activities. Public relations activities are as important for the patients and patients' relatives who are the target group of the hospitals as the employee in the institution. Because succesful public relations policy will facilitate reaching the institution goals by satisfying the target group. And it will also increase the motivations of health employee who are anticipated to satisfy the target group. The purposes of this study are emphasising the function and importance of public relationsactivities carried out by health institution for patients and patients' relatives and calling attention to be more professional at public relations activities. To sum up; the fundamental results of the study are aligned. First private hospitals consider more importance for public relations activities compared to public hospitals. Second the job satisfaction of the employee of private hospitals is more than public hospitals. Third balancing the public relations activities between target group and health employee is so important to provide job satisfaction.