İttihat Terakki iktidarı ve Halaskaran-ı Zabitan Grubu (1908-1913)
İttihat Terakki power and Halaskaran-ı Zabitan Group (1908-1913) (Power of Committee of Union and Progress & Group of Halaskaran Officers)
- Tez No: 358626
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Osmanlı Devleti'nde 1839 Tanzimat Fermanı ile başlayıp 1876 Kanun-ı Esasi'nin ilanı ile devam eden Anayasal gelişmeler, II. Meşrutiyet'in ilanıyla gerçek anlamını bulmuştur. Meşrutiyet'in ilan edilmesinde etkin rol alan İttihat ve Terakki Cemiyeti ise, 31 Mart İsyanı'nın bastırılmasıyla beraber iktidar üzerindeki etkinliğini artırarak yönetimde tek kuvvet haline gelmiştir. Ancak İttihat ve Terakki'nin 31 Mart Olayı sonrasında iktidarını güçlendirmek için siyasi ve askeri alanda muhalif gruplara tasfiye politikası uygulaması muhalif faaliyetlerin daha da çoğalmasına ve siyasi alandaki bölünmelerin de orduya yansımasına sebep olmuştur. Ordu-siyaset ilişkilerinin iç içe sürdüğü bu dönemde alaylı-mektepli çekişmesi ise ordudaki ayrışmayı hızlandırmıştır. Askerin siyasetle olan ilişkisinin önüne geçmek amacıyla çalışmalar yapıldıysa da herhangi bir sonuç alınamamıştır. 1912 seçimlerine gelindiğinde ise seçimler esnasında yapılan uygulamalar sonrasında Arnavut İsyanı'nın çıkması muhalif askeri bir grup olan Halaskaran-ı Zabitan Grubu'nun ortaya çıkmasına da zemin hazırlamıştır. 1908-1918 yılları arasında Osmanlı Devleti'nin yönetiminde etkili olan İttihat ve Terakki Cemiyeti ile ilgili yeterli belge ve kaynak olmasına rağmen 11 Temmuz 1912 tarihinde gönderdikleri tehdit mektuplarıyla ortaya çıkarak İttihat ve Terakki'yi yönetimden uzaklaştıran ve Bab-ı Ali Baskını'na kadar ülke idaresinde söz sahibi olan Halaskaran-ı Zabitan Grubu hakkında maalesef yeterli bilgi ve kaynağa sahip değiliz. Grubun gizlilik politikası ve hücre şeklinde örgütlenmesi nedeniyle mahiyeti ve sayısı hem o dönemde hem de günümüzde tam anlamıyla bilinememektedir. 1908-1913 yılları arasında iktidar ve muhalefet ilişkileri ışığında İttihat ve Terakki'nin iktidarı, Halaskaran-ı Zabitan Grubu'nun; kuruluşu, kurucuları, faaliyetleri ve İttihat-Terakki Fırkası ile giriştikleri iktidar mücadelesini incelediğimiz bu tezde İttihat ve Terakki'nin, 1908-1918 yılları arasındaki iktidarını 1912 yılında kısa bir süreliğine aksatan Halaskaran-ı Zabitan Grubu'nun, Bab-ı Ali Baskını neticesinde iktidar mücadelesinin sona ermesi ele alınacaktır. Anahtar Kelimeler : İttihat Terakki, muhalefet, 31 Mart Olayı, ordu-siyaset, Halaskaran-ı Zabitan, Bab-ı Ali Baskını
Özet (Çeviri)
Constitutional developments in Ottoman Empire that started with 1839 Imperial Edict of Gülhane and continued with 1876 Declaration of the Ottoman Basic Law, found its meaning with the announcement of II.Constitutional Monarchy. Committee of Union and Progress that had taken active role in the announcement of Constitutional Monarchy has become the sole power in the administration by increasing its effect on government after quelling the continuance of the riot of 31 March. However, the application of liquidation policy to opponent groups in political and military areas by the Committee of Union and Progress in order to strengthen its power after the Event of March 31 caused even a higher increase in opponent activities and the reflection of divisions in political area onto the army. During this period that the relations between army and politics were nested, the competition between direct-entry and school-sourced accelerated the separation in the army. Although some efforts have been spent in order to prevent the relation of soldiers with politics, no results could have been obtained. At the time of 1912 elections, arrival of the Albanian Rebellion as a result of proceedings during elections established a ground for the occurrence of Halaskaran-ı Zabitan Group, an opponent military group. Although there exist adequate amount of documents and resources about the Committee of Union and Progress which has been effective on governing of Ottoman Empire between 1908-1918, we, unfortunately, do not have enough information and resources about Halaskaran-ı Zabitan Group which came to life with the threat letters they sent on July 11, 1912 and removed the Committee of Union and Progress from the administration and had a voice in the governing of the country until Bab-ı Ali Incursion. Because of the secrecy policy and cell-type organization of the group, its content and number could not been identified both in that age and at present. In this thesis that we examined the power of Committee of Union and Progress; the establishment, founders, activities and power competition with the Committee of Union and Progress of Halaskaran-ı Zabitan Group between 1908 and 1903 from the point of power-opponent relations, the end of the fight for power of Halaskaran-ı Zabitan Group after Bab-ı Ali Incursion is going to be discussed, since the power of Committee of Union and Progress between 1908-1918 was interrupted by this Group in 1912 for a short period of time. Key Words : İttihat Terakki (Committee of Union and Progress), opposition, 31 March Event, army-politics, Halaskaran-ı Zabitan, Bab-ı Ali Incursion