Savunma tedarik projelerinin başarısının belirlenmesi için bir metodoloji: A projesi uygulaması
A methodology for determining the success of defence acquisition projects: Project A application
- Tez No: 358647
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Türk Savunma Sanayi 1980?li yıllardan itibaren büyük bir gelişme göstermiştir. Belirli alanlarda daha önceki teknoloji transferi projeleri ile elde edilen tasarım, test ve üretim yetenekleri sonucunda, envantere yerli savunma sistemlerinin kazandırılması ve TSK?nin harekât gücüne katkı sağlanması amacıyla artan oranda Yurt İçi Geliştirme/Yurt İçi Üretim Savunma Tedarik Projeleri başlatılmış ve devam ettirilmektedir. Ancak bu yöntem performans, zaman ve maliyet açısından diğer yöntemlere göre büyük riskler taşımakta, yönetimsel ve teknik süreçlerin iyi anlaşılması ve disiplinli bir şekilde icrasını gerektirmektedir. Bu çalışmada, Yurt İçi Geliştirme ve Üretime Dayalı Savunma Tedarik Projelerinin başarısının belirleyicileri olan tasarım, test ve üretimin kritik alt faktörlerini içeren bir metodoloji oluşturulmuştur. Savunma tedarik projelerinin başarının belirleyicisi kritik faktörlerin son on yılda gerçekleştirilen projelerde icra edilme dereceleri ile projelerin ortaya çıkan başarıları, Türk Savunma Sanayinde ana yüklenicilerin mühendis personelinden oluşan bir örneklem üzerinden geniş katılımlı bir anketle ortaya konmuş, bulgular ve değerlendirmeler sunulmuştur. Ayrıca, metodoloji gerçek bir proje üzerinden örnek olay çalışması ile tartışılmış ve doğrulanmıştır. Türkiye?de savunma sistem tedariki projelerinde yaşanabilecek teknik ve endüstriyel risklerden kaynaklanan sorunların ortaya konulduğu ve bunların aşılmasında öneriler sunan ilk çalışma olması, araştırmayı önemli kılmaktadır. Bu özellik aynı zamanda çalışmayı diğer çalışmalardan farklı kılmaktadır. Tez çalışması sonucunda ulaşılan bulgular; devam eden ve gelecekteki projelerin başarısının ölçülebilmesi ve gerekli düzeltici tedbirlerin alınabilmesi konusunda paydaşlara yardımcı olacaktır. Ayrıca, tez çalışmasında birçok kaynak yerine tek bir kaynakta ortaya konan savunma sistemi geliştirilmesinde önemli Sistem Mühendisliği ve Proje Yönetimi uygulamalarının, savunma sanayine referans bir başvuru dokümanı olarak fayda sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish Defence Industry has shown a great development since 1980s. As a result of the design, test and production capabilities earned in specific areas by previous technology transfer projects, increasing number of developmental defence system acquisition projects have been started with the aim of contributing to the combat efficiency of Turkish Armed Forces by giving local defence systems to inventory. However, this acquisition method bears a high level of performance, time and cost risks with regard to other acquisition methods, and necessitates the good understanding and implementation of technical and managerial aspects of the projects. In this study, a methodology is constructed to determine the success of developmental defence system acquisition projects including both the success criteria of projects and critical factors of design, test and production success determinants. Realized success of recent decade?s projects and level of performance in critical factors of design, test and production success determinants are found with a field study carried out with the engineers of Turkish Defence Industry main contractors. Findings and assessments are presented. Furthermore, methodology is discussed as a case study over a real project, and verified. The study is important in that it?s the first of it?s kind to determine the problems originating from the technical and industrial risks in developmental defence acquisition projects in Turkey and proposing suggestions to overcome these problems. This aspect also distinguishes the study from similar studies. Findings of the study can be helpful for the stakeholders of Turkish Defence Industry in determining the success of current and planned acquisition projects and taking corrective actions. Additionally, Systems Engineering and Project Management practices revealed in the study in a compact way may serve Turkish Defence Industry as a single reference source instead of consulting numerous complicated documents.