Savunma sanayiinde kalite yönetim sistemi olgunluk değerlendirmesine yönelik çok kriterli bir yaklaşım önerisi
A multi-criteria approach proposal to quality management system maturity assessment in defense industry
  1. Tez No: 937265
  2. Yazar: ÖZGE NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Savunma sanayi, bir ülkenin stratejik hedeflerine ulaşması ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlayabilmesi için oldukça kritiktir. Ülkeler için dış tehditlere karşı savunma yeteneğini oluşturan bu sektör, artan küresel tehditler nedeniyle her geçen gün daha önemli hale gelmektedir. Savunma sanayi ürünlerinin yüksek güvenilirlik seviyelerine ulaşması, ulusal ve uluslararası mevzuatlara uygunluğunun sağlanması ve müşteri konumundaki devlet ve askeri kuvvetlerin gereksinimlerinin karşılanabilmesi için Kalite Yönetim Sistemi (KYS)'nin uygulanması gerekmektedir. Etkin KYS uygulamaları ile süreç verimliliğinin geliştirilmesi, müşteri memnuniyetinin arttırılması ve sürekli iyileştirmenin sağlanması mümkündür. Savunma sanayinde hedeflenen kalite ve güvenilirlik düzeylerine ulaşılabilmesi için tedarik zincirinin etkin bir şekilde yönetilmesi ve tedarikçi seçimlerinin titizlikle yapılması gerekmektedir. Tedarik zincirinin genel verimliliğini, güvenilirliğini ve sürdürülebilirliğini arttırmak ve savunma projelerinin başarısını güçlendirmek için tedarikçilerin KYS olgunlukları çok önemlidir. KYS olgunluğu, tedarikçilerin kalite yönetim süreçlerinin ne kadar gelişmiş ve etkin olduğunu gösteren bir kavramdır. Bu tez çalışması kapsamında savunma sanayindeki tedarikçilerin KYS olgunluğunun değerlendirilmesi için çok kriterli bir yaklaşım önerilmiştir. Çalışmanın temel amacı, tedarikçilerin KYS olgunluğunun değerlendirilmesinde kullanılacak kriterlerin belirlenmesi ve ağırlıklarının (önem derecelerinin) tespit edilmesidir. Literatürdeki çeşitli olgunluk modellerinden ve savunma sanayine özgü KYS standartlarından hareketle beş ana kriter ve bu ana kriterlere bağlı toplam on dört alt kriter belirlenmiştir. Kriter ağırlıkları Kararsız Bulanık Dilsel Terimler Seti ile genişletilmiş Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi ile hesaplanmıştır. Tedarikçilerin kriterlere göre değerlendirilmesinde kullanılacak puanlama sistemi oluşturulmuş, seçilen dört örnek tedarikçi kriterlere göre puanlanmış ve İdeal Sonuç Odaklı Çok Ölçütlü Karar Verme (TOPSIS) yöntemi kullanılarak KYS olgunluklarına göre sıralanmıştır. Bu çalışma ile literatürde savunma sanayi tedarikçi seçiminde daha önce ele alınmamış KYS olgunluğu ele alınarak literatüre önemli bir katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The defense industry is critical for a country to achieve its strategic goals and ensure sustainable development. This sector, which constitutes the defense capability of countries against external threats, is becoming more important day by day due to increasing global threats. For defense industry products to reach high levels of reliability, to ensure compliance with national and international legislation, and to meet the requirements of the state and military forces as customers, a Quality Management System (QMS) must be implemented. With effective QMS applications, it is possible to improve process efficiency, increase customer satisfaction, and ensure continuous improvement. To achieve the targeted quality and reliability levels in the defense industry, the supply chain must be managed effectively, and supplier selections must be made meticulously. The QMS maturity of suppliers is very important to increase the overall efficiency, reliability, and sustainability of the supply chain and to strengthen the success of defense projects. QMS maturity is a concept that shows how advanced and effective the quality management processes of suppliers are. In this thesis, a multi-criteria approach is proposed to evaluate the QMS maturity of suppliers in the defense industry. The main purpose of the study is to determine the criteria to be used in the evaluation of the suppliers' QMS maturity and to determine their weights (importance levels). Based on various maturity models in the literature and defense industry specific QMS standards, five main criteria and a total of fourteen sub-criteria related to these main criteria were determined. Criteria weights were calculated by the extended Analytic Hierarchy Process (AHP) method with the Hesitant Fuzzy Linguistic Terms Set. The scoring system to be used in the evaluation of suppliers according to the criteria was created, four selected sample suppliers were scored according to the criteria and ranked according to their QMS maturity using the Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) method. With this study, an important contribution to the literature has been made by addressing the QMS maturity, which has not been addressed before in defense industry supplier selection in the literature.