Kitle imha silahları terörizmi ve caydırıcılık stratejisinin kitle imha silahları terörizmine uygulanabilirliği
Weapons of mass destruction (WMD) terrorism and applicability of deterrence strategy to wmd terrorism
- Tez No: 358651
- Danışmanlar: DR. UĞUR GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Kitle İmha Silahları (KİS) olarak adlandırılan kimyasal, biyolojik ve nükleer silahlar tarih boyunca birçok devlet tarafından kullanılmış ve insanlığa olan olumsuz etkileri herkes tarafından anlaşılmıştır. Söz konusu silahlar ile çok uzun sürebilecek savaşlar çok kısa sürede bitirilebilecek bir hal almıştır. Bununla beraber söz konusu silahların, bir savaş aracı olarak kullanılıp kullanılmayacağı hala tartışılmaktadır. Her ne kadar bu silahların yasaklanmasını öngören düzenlemeler var ise de devletler tarafından bu antlaşmalara aykırı olarak bu silahlar maalesef kullanılmıştır.KİS tarih boyunca bir çok devlet tarafından kullanılmıştır. Devletler değişik nedenlere bağlı olarak bu silahlara sahip olmak istemektedirler. Fakat günümüzde asıl tehlike oluşturan konu devletlerin bu silahları sahip olması değildir. Terör örgütlerinin bu silahlara sahip olmaya çalışması, uluslararası toplumu kaygılandıran daha önemli bir sorundur. Terör örgütleri için, söz konusu silahların üretilmesinin veya diğer yollarla elde edilmesinin, gelişen teknoloji ile de bağlantılı olarak, kolaylaşması bu endişeyi haklı kılmaktadır.Bazı terör örgütlerinin, nükleer silahlar dahil olmak üzere, bu silahları elde ettiklerinde kullanma ihtimalleri oldukça yüksektir. Özellikle 11 Eylül Saldırılarından sonra caydırıcılık stratejisinin KİS terörizmine uygulanabilirliği tartışılmıştır. Teröristlerin irrasyonel olmaları, aşırı motive olmuş olmaları, herhangi bir misilleme adreslerinin bulunmayışı, caydırılamaz oldukları tezini kuvvetlendirmektedir. Fakat terör örgütlerinin içerisinde de rasyonel unsurların bulunabildiği, örgütlerin de kar-zarar hesapları yaptıkları, dikkate almaları gereken bir tabanları olduğu düşünüldüğünde, terör örgütlerinin de caydırıcılık ilişkisi içerisine alınabileceği görülmektedir. Dolayısıyla terör örgütlerinin de caydırılabileceği tezi teorik olarak doğrudur.
Özet (Çeviri)
Chemical, biological and nuclear weapons, known as weapons of mass destruction, have been used by many states throughout the history and harmful effects of these weapons have been realized by everybody. With the usage of these weapons, very long wars can end in a very short period. However, whether such weapons can be used as an instrument of war is still debated. Although there are regulations banning these weapons, unfortunately, they have been used in violation of these treaties by states.Weapons of mass destruction, has been used by many states throughout history. States may wish to have such weapons, due to different causes. But, that the states have such weapons is not the main threat today. That terrorist organizations pursue to acquire WMD is more important problem that cause anxiety among the international community. Since the production of such weapons or acquiring by other ways, in conjunction with the developed technology, is not so difficult anymore for terrorist organizations, it can be said that this concern is justified.That the terrorist organizations will use these weapons when they acquire is likely. Especially after the September 11 attacks, the applicability of deterrence strategy to WMD terrorism has been discussed. That terrorists are extremely motivated irrational actors and that they do not have any return address for the retaliation strengthens the thesis that they are undeterrable. In the realm of the deterrence, taking into consideration that there may be rational elements within the terrorist organizations and that they also make cost-benefit calculus will help the policy makers to find a way to deter WMD terrorists. The community which favors the terrorist organizations is also a good target for the deterrer to influence. So it is still possible to say that WMD terrorism is deterrable.