Mısır Müslüman Kardeşler Örgütünün 1970'li yıllardan sonra şiddete yaklaşımı
Egypt Muslim Brotherhood's approach to violence since 1970s
- Tez No: 358653
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
“Müslüman Kardeşler, dünyanın en eski, en geniş ve en etkili İslamcı organizasyonudur”, bilinen büyük çaplı siyasal İslami örgütlerin ilkidir. Bu yönüyle bütün radikal İslami organizasyonların , ?İhvan-ı Müslimin? olarak da anılan Müslüman Kardeşlerden etkilendiği söylenebilir. Bu çalışmada 1928?de Mısır?da kurulan örgütün bugüne kadarki safahatı, faaliyetleri ve eylemleri incelenmiştir. Bu kapsamda, ağırlıklı olarak örgütün eylemsel yönü ve şiddet hareketleriyle ilişkisi irdelenmiş, kuruluşu, gelişimi, faaliyet gösterdiği devletlerdeki ilişkileri, uluslararası bağlantıları ve Orta Doğu politikalarındaki yeri, ideolojik yapısı açıklanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Müslüman Kardeşler Örgütünün kurucusu Hasan El Benna?nın hayatı, ailesi, çocukluğu ve yetiştiği ortam; Müslüman Kardeşlerin kuruluşu gelişimi ve 1949?da Hasan el Benna?nın ölümünden günümüze kadar Müslüman Kardeşler Örgütünün geçirdiği evreler ve yaşanan süreçler genel hatlarıyla incelenmiştir. Olayların akışı hareketin liderlerine göre dönemlere ayrılmıştır. Özellik arz eden hususlar ise ilerleyen bölümlerde ayrıntılı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde, kurucu başkanı olan Hasan el Benna?nın ?İhvan selefi bir davettir. Sünni bir yol ve tarikattır. Siyasi bir heyettir. Sportif bir gruptur. Kültürel ve ilmi bir birlikteliktir. İktisadi bir şirkettir. İçtimai bir fikirdir.? ifadesiyle tanımladığı Müslüman Kardeşler Örgütünün teşkilat yapısı, ideolojisi, Mısır dışındaki ülkelerdeki örgütlenmesi ve faaliyetleri genel hatlarıyla incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise örgütün illegal şiddet hareketleriyle ilişkisi ele alınmıştır. Bu kapsamda, güç, şiddet, terör gibi bazı kavramların açıklanması ve örgütün dönemsel olarak şiddete yaklaşımı, hareketin adının karıştığı şiddet olayları, örgütün 1970?li yıllarda yaşadığı bölünme ve de ağırlıklı olarak bölünmeden sonraki yaklaşımı incelenmiştir. Bölünme sürecinde ortaya çıkan örgütlerin safahatlarının ve eylemlerinin incelenmesi ile bazı kaynaklarda Müslüman Kardeşlerin adının geçtiği şiddet olayları daha ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son bölümde çalışmanın genel değerlendirmesi ve elde edilen sonuçlar ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
“The oldest, largest and most influential Islamist organization in the world”, Muslim Brotherhood, is the first large-scale political Islamic organization. From this point of view, we can say that Muslim Brothers or ?Ikhwan al Muslimin? (founded in 1928) influenced later radical Islamic organizations. In this thesis, I examined Muslim Brother?s activities I tried to explain the establishment and development of the organization, the ideological structure, relations with states in which it operates, international links, its importance in the Middle East politics and international relations, but I mainly studied operational aspects of the organization and its approach to violence. Chapter I introduces the life of the founder of Muslim Brotherhood, his family, childhood and the conditions under which he grow; foundation and development of Muslim Brotherhood and phases passed since the death of the founder, Hasan al Benna. I separated the course of events into periods in terms of leaders. Chapter II argues its organizational structure, activities in countries other than Egypt and ideology of the organization that is defined by its founder as ?Ikhwan is a salafi invitation, a Sunni Road and sect, a political delegation, a sporting group, cultural and scientific unity, an economic company, a social idea". Chapter III examines the organization?s relation violence. In this context, I tried to explained concepts of power, violence, and terrorism. Then, I went over the split of the organization in 1970s and its later approach to violence. I also thoroughly examined some movements that came out of the split process. Final Chapter gives conclusions and overall assessment of the issue.